× Συζητήσεις σχετικά με το χώμα, ανακύκλωση, κομποστοποίηση, άλλες χρήσεις και δράσεις στον κήπο.

βιοθρυμματιστές κλαδιων - τεμαχιστές - κλαδοφάγοι

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #19248 από francopsa
τελικα επελεξα αυτονhttp://www.theoharidis-sa.gr/items.php?id=250&cat=57 με τιμη 650 ευρω με κινιτηρα lifan απο εμπορο της πατρας μεταφερετα καπως ευκολα μεσα στο αυτοκινιτο ξαπλοτο γιατι ειναι στενο αλα εχει βαρος 70 κιλα βγαζοντας την χοανη τα επωνημα προιοντα δεν πεφτουν κατω απο 1900 ευρω και δεν μεταφερονται ευκολα σκεφτικα και την λυση του Ηλια τωρα αν 8α ειναι καλο δεν ξερω δεν εβγαζω αρκετα κλαδια εχω 10 ελιες 1 μουρια 1 πορτοκαλια που κλαδευω αλα και τα φυτα απο τα κυπευτικα και τα βατα απλος δεν ει8ελα να τα καιω για περιβαλοντικους λογους τα εβαζα σε μια γωνια αλα στο ματι δεν παη καλα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22117 από kiwi1983
καλησπέρα , εχω αγοράσει εναν κλαδοτεμαχιστή mackita , για να κανω κομματακια τασ κλαδια που κλαδευω για τα χρησιμοποιώ στο κομπόστ μου, ενλω ειναι πολύ καλό μηχανημα και δυνατό δεν εχω μίνει ευχαριστημένος απο την κοπή που κάνει ενώ ειναι με γρανάζι και το εχω τέρμα σφηγμμένο παρόλαυτα , δεν θρυματίζει καλά τα ξύλα π.χ (το κλαδί το βγάζει σαν κομπολόι και τα κομμάτια ανα 4-5 πόντους γνωρίζει κανεις αν μπορώ να αλλάξω γρανάζι ή να κάνω καμια πατέντα γιατί πιστευω οτι θα εχω πρόβλημα με το κομποστ μου στο τέλος με τόσο μεγάλα κομμάτια.. Ενω κατι αλλους που βλεπω στο youtube τα ψιλοκόβουν αρκετά.. καμιά γνωμη?
το μηχανημα και το κοψιμο που κανει ειναι αυτό

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22118 από ilias
Έχω κι εγώ κλαδοτεμαχιστή/βιοθρυματιστή με γρανάζι (της Ryobi).
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν τα κλαδιά είναι χλωρά, και τα βάζω ένα-ένα μέσα, εμφανίζεται κάποιες φορές αυτό που πολύ ωραία περιέγραψες ως "κομπολόι".
Προσωπικά φροντίζω να έχω σφίξει καλά το γρανάζι ώστε να ελαχιστοποιήσω το κενό και όποτε μπορώ να βάζω περισσότερα από ένα κλαδιά μέσα.
Αν μάλιστα έχω πολλά κλαδιά να θρυμματίσω, τότε πρέπει να προσαρμόζω το διάκενο περισσότερες από μία φορές κατά τη διάρκεια της χρήσης.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 9 Μήνες πριν #22119 από kiwi1983
Γεια σου ηλία και εγώ εχω το διακενο τέρμα κλειστό ίσα που ακουμπαει κιολας.. , μηπως γνωρίζεις αν μπορουμε να βάλουμε καποιο αλλο γρανάζι απο καποιο αλλο θρυματιστή ή να φτιαξω κατι αναλογο σε τορναδόρο, διαφορετικά πρεπει να περνάω 2 φορές τα κλαδιά, εμένα ευτυχώς δεν ανο΄λιγει το διακενο απο μόνο του αλλα τα κλαδιά δεν ειναι και χλωρά ήταν κομμένα εδω και μηνες και πεταμένα στην αυλή τι να πώ..

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22202 από kiwi1983
καλο το μηχανημα αλλα δεν εξυπηρετεί για κόμποστ σκεφτομαι σοβαρά να το πουλήσω στην μιση τιμη απο οτι το πηρα θα παω σε κατι ποιο επαγγελματικο και ακριβό .

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22208 από LeMan55
Έχω και εγώ ένα κλαδοτεμαχιστή τον χρησιμοποιώ τέσσερα χρόνια τώρα. Και ο δικός μου κόβει τα κλαδιά ακριβώς με το ίδιο τρόπο μερικές φορές και στο ίδιο μέγεθος. Όλα τα ροκανίδια τα χρησιμοποιώ για να κάνω κομπόστ και θέλω να σε πληροφορήσω πως δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα. Το μόνο πρόβλημα που θα μπορούσα να αναφέρω είναι ότι η κομποστοποίηση είναι λίγο αργή θέλει ένα χρόνο για να ολοκληρωθεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 5 Μήνες πριν #23271 από philippos_tio
Καλημέρα,

Είμαι καινούριος στην ομάδα και γενικότερα στις αγροτικές εργασίες.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα κλαδοτεμαχιστή. Θα έχει κάποια μικρή χρήση σε κήπο σε κατοικημένη περιοχή, και μια μεγαλύτερη χρήση σε μικρά χωράφια με λίγες ελιές. Μιλάω μόνο για ηλεκτρικό μηχάνημα, και για τιμή περίπου μέχρι 250€. (ρεύμα στα χωράφια έχω από φορητή μπαταρία/inverter)

Είμαι περισσότερο προς τον τύπο με το γρανάζι, λόγω σχετικά ήσυχης λειτουργίας και πιθανόν μεγαλύτερης δύναμης και ότι τραβάει καλύτερα τα κλαδιά μόνος του. Τα μείον του για εμένα είναι το μεγαλύτερο βάρος (25-30 κιλά), μιας και τα περισσότερα χωραφάκια είναι σε πλαγιά βουνού, και ο μεγαλύτερος όγκος του, για την μεταφορά και αποθήκευση.

Από την άλλη ο τύπος με τα μαχαίρια έχει αρκετό θόρυβο (αλλά η κυρίως χρήση θα είναι μακριά από κατοικημένη περιοχή), είναι αρκετά ελαφρύτερος, περίπου το μισό βάρος (~12 κιλά), έχει μικρότερο όγκο και είναι και λίγο φθηνότερος.

Θα ήθελα από κάποιον που έχει εμπειρία και από τα δυο μηχανήματα να με βοηθήσει στην επιλογή. Για παράδειγμα, από ταχύτητα κοπής, τα μηχανήματα με μαχαίρια είναι πιο γρήγορα από αυτά με γρανάζι; Με τα κλαδιά από τις ελιές, μήπως κάποιος τύπος έχει προβλήματα; (μασάει ή τυλίγονται και μπλέκονται τα κλαράκια και θέλει συνέχεια ξεμπλοκάρισμα κλπ).

Ένα άλλο που παρατηρώ είναι ότι ο τύπος με το γρανάζι βγάζει πιο χοντροκομμένα κομμάτια, κάτι που για εμένα είναι πλεονέκτημα, μιας και τα ψιλοκομμένα προφανώς θα θέλουν περισσότερη ενέργεια (χρήση μπαταρίας) για να κοπούν , αφού για το ίδιο μήκος κλαδιού κάνουν περισσότερα κοψίματα.

Ψάχνοντας λίγο, βρήκα αυτό:
www.kapotas.gr/%CE%B8%CF%81%CF%85%CE%BC%...82/kraft-69259-2800w
Είναι 18 κιλά και κόβει μέχρι 44mm, κοστίζει 200€. Δεν κατάφερα να βρω πληροφορίες ή βίντεο. Άν του κάνω και κάποιες μετατροπές (αφαίρεση δοχείου και άλλη πιο μικρή ή πτυσσόμενη βάση, λύνω όλα τα βασικά προβλήματα. Θα πάω στο κατάστημα για περισσότερες πληροφορίες.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη για το κατεβατό.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.113 δευτερόλεπτα