× Δημοσιεύσεις σχετικά με σπορεία και ξεκίνημα φυτών

Προβλημα σε σπορειο

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #14835 από alias
Προβλημα σε σπορειο δημιουργήθηκε από alias
γεια σας
εχω σπειρει εδω και καιρο ντοματα απο σπορο που ειχα αγορασει απο γεωπονο
στην πρωτη παρτιδα οταν τα φυτα φτασαν σε υψος τους 5 ποντους σε 2 μερες ολα
αρχισαν να λυγιζουν απο την μεση του κορμου που ειχε αδυνατηση (το σπορειο ηταν στο υπογειο οπου εχει 15 βαθμους μονιμα και εχει φυσικο φωτισμο)
εσπειρα ξανα αλλα τωρα το ειχα μεσα στο σπιτι 21-24 βαθμους μονιμα γινανε φτασανε παλι στους 5 ποντους και παρατηρω τα 2 φυλαρακια που εχουνε ειναι σαν καψαλισμενα λες και καποιος τα εκαψε
απο τι μπορει να οφειλεται αυτο?
σημερα θα τα αλαξω περιβαλον θα τα παω στο θερμοκηπιο (χωρις θερμανση) για να δω τι θα γινει
καθε βοηθεια θα ειναι ευπροσδεκτη και καθε αποψη
ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #14840 από GrigorisK
Απαντήθηκε από GrigorisK στο θέμα Προβλημα σε σπορειο
Εμένα το προβλημά μου είναι ότι ενώ στις 25/2 έσπειρα ντομάτες, μελιτζάνες, κολοκυθάκια, φασολάκια, πιπεριές, αγγούρια, μαρούλια, καρότα, ραπανάκια τα μόνα που βγήκαν μέχρι προχθές (4/3) είναι τα ραπανάκια. Τα σπορεία τα έχω μέσα στο σπίτι και οι θερμοκρασία είναι 19-22 βαθμοί.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #14842 από manosdet
Απαντήθηκε από manosdet στο θέμα Προβλημα σε σπορειο
Για να βλαστήσει ο σπόρος γρήγορα δεν είναι μόνο η θερμοκρασία παιδιά.
Είναι και η υγρασία είναι και ο φωτισμός.
Άλλοι σπόροι φυτρώνουν πολύ πιο γρήγορα στο σκοτάδι.
Οι πιπεριές και οι μελιτζάνες είναι γενικά πιο σκληροί σπόροι οπότε λογικά καθυστερούν περισσότερο (και ειδικά οι πιπεριές)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #14846 από Roula
Απαντήθηκε από Roula στο θέμα Προβλημα σε σπορειο
Η δική μου ερώτηση είναι η εξής:

Ο ήδη σπαρμένος σπόρος στο σπορείο μας θα περιμένει τις συνθήκες θερμοκρασίας/υγρασίας/φωτός κτλ που τον εξυπηρετούν, ή μήπως υπάρχει το ενδεχόμενο να χαλάσει; Θέλω να πω...με τη συνήθη υγρασία στα σπορεία μας (που είναι σχετικά αυξημένη), αν ένας σπόρος μείνει εκεί 20-30 μέρες, δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να σαπίσει;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #14847 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα Προβλημα σε σπορειο
Ρούλα
Η φύση πάντα είναι σημειο αναφοράς να το θυμάσαι.
Εξω στο χώμα οι σπόροι μένουν για μήνες κρυμμένοι και σε ανύποποτο χρόνο εμφανίζονται στο φώς τα νεαρά φυτά, που πάει να πεί οτι δεν πάθανε τίποτα !!!
Σίγουρα η θερμοκρασία και το φώς επιταχύνουν την διαδικασία ανάπτυξης, ομως εφόσον υπάρχει μια σχετική υγρασία (νότισμα θα ελεγα) του χώματος στο σπορείο τότε εστω και με καθυστέρηση θα βγούν τα πρώτα φύλλα.

Ενδεικτικά σου λέω οτι εσπειρα τέλη Γενάρη σπόρο πιπεριάς και τέλος Φλεβάρη εμφανίστηκε το ...μωρό !!!
Υπομονή λοιπόν !!!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by ΣΤΑΥΡΟΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Roula

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #14869 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Προβλημα σε σπορειο
Alia, κατα την άποψή μου το χώμα που χρησημοποίησες πρέπει να είναι το πρόβλημα. Δε μπορεί να φυτρώνουν τα φυτά και να γίνονται 5 πόντους σε 2 ημέρες. Πρέπει να είναι πολύ ''δυνατό''.
Το φώς είναι ένας δεύτερος παράγοντας . Τι σημαίνει ''φυσικό φωτισμό''; Όταν βρέχει ή έχει σύνεφα; Πέρα τούτου τώρα μεγαλώνει η μέρα. Τα νέα φυτά θέλουν 14 ώρες καλό φωτισμό.
Η πρόταση του Fireseakerείναι πολύ σωστή.
Πάντος έχεις χρόνο να ξεκινήσεις απο την αρχή. Τα προλαβαίνεις όλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #14870 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Προβλημα σε σπορειο
Γρηγόρη, βιάζεσαι, όπως όλοι μας βέβαια.
Καλό είναι βέβαια τις πρώτες ημέρες η θερμοκρασία πρέπει να είναι 26 με 28 βαθμούς.
Ρούλα όπως λέει ο Σταύρος μπορεί να φυτρώσει ακόμη και μετά ένα χρόνο. Το θέμα είναι, ξέρεις αν ο σπόρος ήταν καλός όταν τον έσπειρες ή ήταν τζούφιος;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #14871 από alias
Απαντήθηκε από alias στο θέμα Προβλημα σε σπορειο
αγαπητη kristi1
χρεισημοποιω φυτοχωμα ετοιμο και απο αυτο βαζω σε ολων των ειδων σπορους αλλα μονο με την ντοματα εχω προβλημα
οσο για το φως οτι εχει εξω εχει και μεσα στο υπογειο

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #14873 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Προβλημα σε σπορειο
Επομένως το χώμα δε φταίει, ο φωτισμός όμως δεν είναι ο κατάλληλος. Αυτό όμως δε δικαιολογεί τη συμπεριφορά αυτή. Θα γινόταν το φυτό λεπτό και ψηλό. Μένει ο σπόρος. Τι σπόρο πήρες; σε φακελλάκι ή χύμα; είναι καινούργιος;
Τα φυτοδοχεία το απολύμανες πριν βάλεις το χώμα;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #14882 από alias
Απαντήθηκε από alias στο θέμα Προβλημα σε σπορειο
kristi1
ο σπορος ειναι αγορασμενος απο γεωπονο αλλα σε φακελακια (πιθανοτατα αγορασε μεγαλη ποσοτητα και εκανε μικρες συσκευασιες σε απλα ασπρα χαρτινα σακουλακια) και το ειχα αγορασει πριν 2 μηνες
fireseaker
οσον αφορα τον κορμο στην πρωτη παρτιδα κιτρινηζε στην μεση και ξερενωταν ενω τωρα ειναι μια χαρα πρασινος απο χρωμα ζωηρος τα φυλλα μονο ειναι σαν καμμενα
απο χθες εβαλα το σπορειο μεσα στο θερμοκηπιο και παρατηρησα μια στασημοτητα στο καψημο των φυλων εκει η θερμοκρασια ειναι απο 8 εως 18 την ημερα (δεν ειναι θερμενομενο)
γνωμη μου ειναι οτι την ζημια την διμηουργω εγω αλλα δεν ξερω πως δεν μπορει ολα τα αλλα να ειναι ενταξει και μονο η ντοματα να εχει προβλημα
κατι μου διαφευγει και ως συνυηθος ειναι μια ασημαντη λεπτομερια
εχω ακομα λιγο σπορο θα δοκιμασω να το σπειρο στο εδαφος μεσα στο θερμοκηπιο να δω τι θα γινει

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα