× Συζητήσεις για προϊόντα ή εξοπλισμό που χρησιμοποιούμε ή βρήκαμε ενδιαφέροντα.

Φρέζα ή καλλιεργητής;

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20456 από jdoohan
Απαντήθηκε από jdoohan στο θέμα Φρέζα ή καλλιεργητής;

francopsa έγραψε: theologis ευχαριστω πολυ διπλωνη καλα για μεταφορα στο αμαχι παντος και εγω την βλεπω δυνατη και σε σχεση με μια viking πολυ ποιο οικονομικη κατα 300 ευρω εγω δεν ειμαι ευχαριστιμενος με την VIKING και 8α παρω την texas σαν δευτερη που μαλον 8α γινη 1


Buonasera.
Αν μπορείς πες μας γιατί δεν είσαι ικανοποιημένος με το Viking????

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20458 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα Φρέζα ή καλλιεργητής;
καλησπερα βασικα ειναι λιγα τα αλογα της 3,2 οταν το χωμα ειναι ποιο σκληρο ταλεποριτε καπως τιμη 700 ευρω αρκατα ακριβη ανταλαχτικα ακριβουλια μπουζι 10 ευρω φιλτο αερα 8 ευρω οταν σινανταη κανενα εμποδιο πχ ριζα εστω και μικρη λογο λιγων αλογον η ηλεκτονικη κοβη την ισχιη και απορι8μιζετε καπως γενικα 8εορω οτι στην αγορα υπαρχουν καλιεργιτες με λιγοτερα λεφτα ιαπονεζικα και καλη ισχη πχ master στα συν που εχει η viking καλο διπλωμα για μεταφορα στο αμαχι και τιμονη που γιριζη εγω προσοπικα δεν το χρισιμοπιησα ποτε

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #22892 από Δμτρς
Απαντήθηκε από Δμτρς στο θέμα Φρέζα ή καλλιεργητής;
Τα Nakayama λένε τίποτα. Τα έχει δουλέψει κάποιος ;
Δεν είχα ποτέ κάποιο άλλο για να ξέρω ή να συγκρίνω. Είπα να πάρω ένα μπας και γλιτώσω το πατόφτυαρο. Με το πατόφτυαρο πήγαινα μέχρι τα 30cm βάθος τα οποία τα θεωρώ ικανοποιητικά οπότε κοιτάζω και τα σκαπτικά σε αυτό το θέμα να σκάβουν δηλαδή μέχρι τουλάχιστον τέτοιο βάθος.
Σαν μάρκα λοιπόν τα Nakayama λένε κάτι; ή να πάω σε κάτι ποιο επώνυμο όπως HUSQVARNA τα οποία όμως ξεφεύγουν κατά πολύ στην τιμή... Για ρίξτε καμιά ιδέα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #22893 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Φρέζα ή καλλιεργητής;
Δημήτρη Χρόνια Πολλά και Καλά για τη χθεσινή γιορτή σου!
Δε γνωρίζω για τα Nakayama.
Αν όμως θέλεις να φτάσεις σε 30 εκατοστά βάθος, τότε θα πρέπει να αναζητήσεις μηχάνημα που να δέχεται ως πρόσθετο αλέτρι. Μόνον έτσι θα κάνεις βαθύ σκάψιμο και ανακάτεμα χώματος.
Τα ψαλίδα στις φρέζες/καλλιεργητές, φτάνουν το πολύ στα 15 εκατοστά βάθος.

Δμτρς έγραψε: Τα Nakayama λένε τίποτα. Τα έχει δουλέψει κάποιος ;
Δεν είχα ποτέ κάποιο άλλο για να ξέρω ή να συγκρίνω. Είπα να πάρω ένα μπας και γλιτώσω το πατόφτυαρο. Με το πατόφτυαρο πήγαινα μέχρι τα 30cm βάθος τα οποία τα θεωρώ ικανοποιητικά οπότε κοιτάζω και τα σκαπτικά σε αυτό το θέμα να σκάβουν δηλαδή μέχρι τουλάχιστον τέτοιο βάθος.
Σαν μάρκα λοιπόν τα Nakayama λένε κάτι; ή να πάω σε κάτι ποιο επώνυμο όπως HUSQVARNA τα οποία όμως ξεφεύγουν κατά πολύ στην τιμή... Για ρίξτε καμιά ιδέα.


2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #22894 από Δμτρς
Απαντήθηκε από Δμτρς στο θέμα Φρέζα ή καλλιεργητής;
Ευχαριστώ πολύ Ηλία.
Για το βάθος δουλέματος που είπα το είδα στα χαρακτηριστικά τους όπως για παράδειγμα τα παρακάτω
Nakayma

Husgvarna
Τώρα το θέμα είναι και τι παίζει με την ποιότητα των εργαλείων τα σέρβις κλπ κλπ.
Και φυσικά το ίντερνετ καλά μας τα λέει αλλά πρέπει να δω και τι παίζει στην τοπική αγορά.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #22895 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Φρέζα ή καλλιεργητής;
Γεια σου Δημήτρη,
Με έβαλες σε σκέψεις σχετικά με το βάθος.
Από περιέργεια κοίταξα τα χαρακτηριστικά και της δικής μου φρέζας.
Και όντως και η δική μου δίνει ως βάθος τα 30 εκατοστά!!

Μακάρι να ήταν έτσι στην πραγματικότητα.
Εκτός και αν μετράνε το βάθος στο οποίο τυγχάνει να μετακινηθεί και ο τελευταίος κόκκος χώματος.

Η εμπειρία μου λέει ότι πρακτικά, η δουλειά γίνεται στα 15 με 20 εκατοστά.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #22896 από Δμτρς
Απαντήθηκε από Δμτρς στο θέμα Φρέζα ή καλλιεργητής;
Εντάξει αφού όλοι έτσι δουλεύουν θα είμαι κι εγώ στα ίδια. Δεν λέει στο 2017 να είμαι με το πατόφτυαρο. Είναι καλό και κάνω γυμναστική δεν λέω αλλά ήθελα να δουλέψω λίγο παραπάνω στο χτήμα και πολύ ποιο γρήγορα φυσικά. Απλά επειδή είμαι εντελώς ανίδεος προσπαθώ να δω προς τα που θα καταλήξω.
Το κακό είναι ότι δεν παίρνεις εύκολα γνώμες εκτός ίντερνετ. Όποιον γνωστό ρωτήσεις θα καταλήξει απλά να παινεύει το μηχάνημά του μη αναγνωρίζοντας τυχόν μειονεκτήματα του και η συζήτηση καταλήγει να σου εξηγούν πόσο καλοί χειριστές είναι αυτοί και πόσο καλά το δουλεύουν και τι τεράστιοι και τρισμέγιστοι είναι. :woohoo: :silly:
Θα κάνω και μια βόλτα στην τοπική αγορά τις προσεχείς ημέρες να δω τι παίζει..... :dry: :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #22897 από Δμτρς
Απαντήθηκε από Δμτρς στο θέμα Φρέζα ή καλλιεργητής;
Και για την ιστορία και να για να μας βρίσκουν κάποιοι άλλοι που προσεχώς θα έχουν απορίες και θα ψάχνονται σαν και εμένα .....
Σήμερα μου παραδόθηκε το
LONCIN - LC750
LONCIN - LC750

Τώρα τι δουλειά θα κάνει στον κηπάκο θα το ξέρω από Φεβρουάριο προς Μάρτη που θα βάζουμε πατάτες......

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #22898 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Φρέζα ή καλλιεργητής;
Καλορίζικο Δημήτρη!
Καλά σκαψίματα!!

Πως κατέληξες σε αυτό το μοντέλο;
Τί σε κέρδισε σε σχέση με τα άλλα που κοιτούσες;

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #22899 από Δμτρς
Απαντήθηκε από Δμτρς στο θέμα Φρέζα ή καλλιεργητής;
Ευχαριστώ Ηλία. Τώρα πως πήγα εκεί .
Σκέφτηκα να πάρω ένα viking .... Ανακάλυψα ότι απλά εκμεταλεύονται το όνομα ....
Μετά είπα για Husgvarna αλλά κάπου κόλλησα επειδή είχαν μόνο μια ταχύτητα εμπρός.
Είδα ψάχνοντας στο ίντερνετ κάποια καλά σχόλια για τα loncin ... Η τιμή τους ικανοποιητική συν ότι το βρήκα σε αντιπρόσωπο πολύ κοντά μου που φυσικά ήθελα να τον προτιμήσω. Φυσικά αν δεν δουλέψει τουλάχιστον τρια χρόνια δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα για τον είναι ή όχι καλή η αγορά.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα