× Συζητήσεις για προϊόντα ή εξοπλισμό που χρησιμοποιούμε ή βρήκαμε ενδιαφέροντα.

Ξέρει κανείς;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14718 από cris219
Απαντήθηκε από cris219 στο θέμα Ξέρει κανείς;
ΕΠΟΣ!!! Ο υπάλληλος (ο ευγενέστατος) ο οποίος θα προσπαθούσε για μια καλύτερη προσφορά τελικά με πήρε και μου είπε πως το μόνο που έχω να κάνω είναι να τα μεταφέρω εγώ στο χώρο τους και δεν υπάρχει καμία χρηματική επιβάρυνση. Ευαισθητοποιήθηκε κι ο ίδιος. Στο κάτω κάτω η ποσότητα είναι αμελητέα σε σχέση με αυτές τις οποίες αυτοί δραστηριοποιούνται. Προφανώς και θα τον ανταμείψω μ'ενα μπουκάλι σπιτικό τσιπουράκι. Απ'ότι καταλαβαίνω η δική τους δουλειά στη διαχείριση έχει να κάνει με την αδρανοποίηση των επιβλαβών υλικών και την ανακύκλωσή τους; Μάλλον κάτι τέτοιο.

Εγώ θέλω να φύγουν απο τα χέρια μου PALIOS για τους δικούς μου λόγους αλλά πάντα με έναν δίκαιο τρόπο και νομικό και ηθικό κυρίως, να μπορώ να είμαι όσα θέλω να είμαι κι όσα θέλω κι οι γύρω μου να είναι. Αν οι υπέυθυνοι δεν είναι υπεύθυνοι δεν μπορώ να αντικαταστήσω τη δουλειά τους στην ευθύνη ακόμα και αν θέλω, δεδομένου ότι ο καθένας είναι επιβαρυμένος με διαφορετικές. Έχει απλά να κάνει με τις ικανότητες του ανθρώπου!

Το ότι βρέθηκε ένας άνθρωπος να λειτουργήσει με ευαισθησία και κατανόηση είναι πάντα συγκηνητικό και το έχω πανυγηρίσει εσωτερικά τα δέοντα, παρ'όλ'αυτά το πρόβλημα μένει το ίδιο. Πάσχουμε σε σχέση με την διαχείριση των γεωργικών απορριμάτων.- Αυτό δεν είναι ούτε λίγο ούτε μικρό. Πάσχουμε κατα τη γνώμη μου και απο την χρήση των ίδιων των φαρμάκων αλλά θα μου πείς αυτό είναι η γνώμη και το δίκιο μου και απ'αυτά... τζάμπα είναι όσα θες πες!!! Τα τηλέφωνα που μου μένουν να κάνω θα τα κάνω και μακάρι να έχει νόημα. Οψόμεθα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fireseaker, zvranik, DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14719 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα Ξέρει κανείς;
Πολύ χαιρομαι!! Μόνο έτσι αλλάζει κάτι! Με την επιμονή και με την κοινή λογική!! Μπράβο και πάλι μπράβο!!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14984 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα Ξέρει κανείς;
Εχω λίγους σπόρους τους οποίους εχω φέρει απο Αφρική πρίν αρκετά χρόνια(σχεδόν 20 !!!). Προέρχονται απο ενα μεγάλο δένδρο το οποίο είχε πολύ ομορφα κόκκινα λουλούδια και εμοιαζε με ιβίσκο.
Οι σπόροι μοιάζουν με φουντούκια μικρού μεγέθους και φλούδα πάρα πολύ σκληρή.
Ποιά είναι η κατάλληλη εποχή και ο σωστός τρόπος σποράς για να εχω πιθανότητα επιτυχίας;;
Με δεδόμένο βέβαια οτι οι σπόροι δεν εχουν χαλάσει !!!
Οποιος γνωρίζει κάτι ας με διαφωτίσει....
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΣΤΑΥΡΟΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #14986 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ στο θέμα Ξέρει κανείς;
Χρήστο
Φοβάμαι μην είναι νοστιμότεροι απο τα καρύδια και αρχίσω και τους τρώω !!!
Χα χα χα χα χα χα !!!!!

Φίλε ευχαριστώ, κάτσε να ακούσω κι αλλες γνωμες και σίγουρα μια δοκιμή θα την κάνω οπως λές.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #15671 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα Ξέρει κανείς;
καλησπερα στην παρεα ο γειτονας μου απεναντη στο χωραφι μου του βουλοσε η γεωτριση λεη οτι ηταν 8 μετρα και τωρα ειναι 6 και δεν βγαζη νερο με ρωτησε να ροτησω αν ξερετε τι διαδικασια 8ελει και το κοστος το ειδα πολυ απογοητευμενο φοβατε μην τελεικα δεν γβαλη ποτε νερο η γεωτριση εχει να δουλεψη πανω απο 20 ετια ευχαριστω φραντσεσκος φιορεντζα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #15676 από PALIOS
Απαντήθηκε από PALIOS στο θέμα Ξέρει κανείς;
Γεώτρησις 8 μέτρα, ... δέν λέγεται γεώτρησις, Είναι μιά τρύπα, κάτι σάν αρτεσιανό.

Μέ τόσες βροχές εφέτος καί δή αυτόν τόν καιρό αποκλείεται νά μήν έχει νερό.

Τό σίγουρο είναι ότι:
- άν υπάρχη δένδρο κοντά, (έστω καί στά 20 μ. γιά ημι-άγονο τόπο), οι `ρίζες του θά έχουν κατακλύσει τή τρύπα έως κάτω, τέρμα. Τό ίδιο καί γιά διπλανά πολυετή φυτά, π.χ. βάτα!
- αλλά καί τά ίδια τά χώματα, αναμένεται νά έχουν κλείσει τήν τρύπα σέ ικανό βάθος.

Πώς θά τήν καθαρίσης;
- Νά φέρης τρυπανίστα, ... δέν συμφέρει, ...μόνον καί μόνον νά στήση τό σύστημα έχει μεγάλο κόστος. Είναι σάν νά βαράη καινούργια.
τί απομένει;
Τό αυτοσχέδιο σύστημα πού θά χτύπαγες ένα αρτεσιανό!
... 3 Χ 3-μετρες σωλήνες καταλήλου διαμετρήματος, ένα κοπίδι στήν βάσι τής 1ης, μιά μούφα νά περιστρέφεται στό πάνω μέρος τής τελευταίας, έναν αυτοσχέδιο βιδολόγο - χερούλια γιά νά σφίγγης τήν σωλήνα καί νά τήν γυρίζης, καί μιά βάσι πού νά σού παρέχη νερό μέ πίεση στήν βάσι τής μούφας. ....
Ό,τι θά έκανες άν τήν κτυπούσες μέ τό χέρι από τήν αρχή, αλλά χωρίς χασομέρια. Όμως, τό αργό, νά κόψης τίς ρίζες, νά πετάξη έξω ό,τι μασήση - διαλύση είναι επιβεβλημένο. Δηλαδή θά τήν κρατάς νά μή σού φεύγει απότομα καί αδούλευτα κάτω.
Εκτιμώμενο κόστος υλικών, εκτός πιεστικού, πολύ λιγώτερο από 100 ευρώ. (άν καί τά περισσότερα θά τά εύρης από τούς φίλους καί τούς γειτόνους!)
PALIOS
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS, francopsa

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #15681 από francopsa
Απαντήθηκε από francopsa στο θέμα Ξέρει κανείς;
εγω στα 15 μετρα βρεικα λεκανη πολυ νερο(μετα απο ερευνα με μηχανιματα που ειχαν φερει εκεινη διαλεξαν το μερος που εγινε η τριπα) το οποιο ειναι ολοκα8αρο και το πηγα και για ελενχο μικροβιολογικο και πεινετε μου την ανοιξε συνεργειο απο την ιταλια απο το μπαρι(ειναι εκει μια φιλη μου γεολογος)και την εκανα κλειστη ωστε να μην μπαινη βροχινο νερο ο σολινας δεν εχει τριπες εγω απλος νοικιασα εδω το μηχανιμα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #16139 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Ξέρει κανείς;
Ένα τσιεσίτ άμον κουκουβάκ’, στρογγυλόν άμον τοπ’ και ‘κι ανοίεται. Άμον τα’ εφτάν’ και σπιγκ’ς α από πέσ’ εβγών άμον μανέαν, άμον φουσκίν.



Τι είναι;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #16156 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Ξέρει κανείς;
Δε νομίζω να ξέρει κανεις. Πές μας.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Ημέρες πριν - 11 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #16159 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Ξέρει κανείς;
Ένα είδος σαν μανιτάρι, στρόγγυλο σαν τόπι, και δεν ανοίγει. Σαν ωριμάσει και το σφίξεις, βγαίνει από μέσα του σαν καπνιά, σαν φούσκα.

Πρόκειται για το μανιτάρι " φουσκίτα " .

-Αλεπουφουσκίτες, Φουστίτες και Φουσκίτες είναι αναμφίβολα οι Αλεπουπουρδές,τα Αλεπουφούσκια και οι Φούσκες, είδη που ανήκουν στα γένη Lycoperdon, Handkea (=Calvatia), Langermania, Bovista και Vascellum.



Φίλε kristi1, με βάρεσες στο φιλότιμο...

pontosforum.fr.yuku.com/topic/3010#.UWxAUUrLImp

Σου αφιερώνω ένα τραγούδι που θα μας το τραγουδήσει ο Αρμένιος Haig Yazdjian (Χάικ Γιαζιτζιάν).

!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Ημέρες πριν by Κράνιος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kristi1

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.130 δευτερόλεπτα