× Συζητήσεις για Διαμόρφωση Τοπίου

Εξαερισμός γκαζόν

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #4314 από Leo de Xait
Απαντήθηκε από Leo de Xait στο θέμα Εξαερισμός γκαζόν

theologis έγραψε: Θέλω και εγώ να φυτέψω γκαζόν σε μερικές περιοχές του κτήματος χωρίς να εχω αποφασίσει ακόμη που και αναρωτέμαι αν μπορώ να το κάνω μόνος χωρίς την βοήθεια κάποιου ειδικού.Απο τις ερευνες που έκανα η αλήθεια είναι οτι εχω μπερδευτεί τόσο με την ποικιλία των σπόρων λιπασμάτων αλλα και την προετοιμασία του εδάφους.Βέβαια με ακρετούς που μίλησα μου λένε περι αγριάδας κλπ και οτι δεν θέλει και πολύ πολύ να ασχολείσαι.Διαβάζοντας εδω τωρα και περι εξαερισμού κλπ μπερδεύομαι ακόμη περισσότερο.Υπάρχει κάποιο site που δίνει αρκετες πληροφορίες χωρις ιδιαίτερες απαιτήσεις; Με ενδιαφέρει περισσότερο τι χρειάζεται το έδαφος για να το προετοιμάσω να δεχτεί γκαζόν και τις διαφορες απο σπορο σε σπορο.Ειναι εποχή για γκαζόν τώρα και αν όχι ποια είναι;
Ευχαριστώ.
ΥΓ. Αυτός ο έτοιμος τάπητας που βλέπω κατα καιρούς στους κηπουρούς του MEGA πρέπει να ειναι αρκετά δαπανηρή λύση αλλα παρ ολα αυτά είναι εύκολη λύση;


....Θα συμφωνήσω και εγώ με τον fireseaker, είμαι υπέρ του φυσικού γκαζόν, με την μόνη διαφορά επειδή είμαι και λίγο ''τεμπελάκος'' θα προτιμούσα το έτοιμο. Για συνθετικό χλοοτάπητα μην το σκέφτεσαι καθόλου είχα ρωτήσει παλαιότερα και είπανε για 20 - 23 Ευρώ το τετραγωνικό σε σχέση με τα 10 -12 το φυσικό έτοιμο!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #4317 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα Εξαερισμός γκαζόν
Και εγω ειμαι του φυσικού δεν μου αρέσει γενικα ο,τι ψευτικο.Πρέπει να ακολουθήσω την διαδικασί που λέει ο Δημήτρης και το'χα στο μυαλο μου περίπου πως θα γίνει κολάω με την επιλογή του σπόρου πως θα επιλέξω.....anyway θα το προσπαθήσω και βλέπουμε.Σχετικά με το πότισμα να προτιμήσω pop up ή ενα απλό συντριβανάκι;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #4319 από Leo de Xait
Απαντήθηκε από Leo de Xait στο θέμα Εξαερισμός γκαζόν
Συντριβανάκι δεν ξέρω ποιο εννοείς.... Δεν νομίζω ότι το είδος του ποτίσματος θα δημιουργήσει πάντως κάποιο πρόβλημα στον χλοοτάπητα.
Πιστεύω ο Δημητρης θα σε ενημερωσει καλύτερα γιααυτό το θέμα έχει βάλει μπόλικο γκαζόν! ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #4321 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα Εξαερισμός γκαζόν
.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by fireseaker.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #4322 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα Εξαερισμός γκαζόν
Ναι καλα τα λες ....παραθαλάσιο ειναι σχεδον το κτημα λιγο ψηλα απο την θαλλασα στα 200μετρα.Η ηλικια μου δεν παιζει πια μπαλλα οποτε μαλλον δεν θα το ταλαιπωρησω απο αυτην την πλευρα αλλα δεν θα ειναι και απαγορευτικο να το παταμε.Ολοι οι γειτονες εχουν καποιο ειδος αγριαδας και μου ειπαν να μου δωσουν μερικες ριζες και αυτο σιγα σιγα να επεκταθει στον χωρο που θελω αλλα εγω ειδα τους σπορους σε διαφορα καταστηματα και ειπα να δοκιμασω να κανω κατι καλυτερο.Εκει που θελω να φυτεψω βεβαια βγαινουν αγριοχορτα που μου ειπε καποιος οτι αν κανονισω το εδαφος ετσι ωστε να μπορει να περασει μηχανη απο πανω -χωρις πετρς κλπ- καποια στιγμη θα λειτουργησει σαν γκαζον και θα ειναι και ομορφο μια και ειναι πρασινο απο πολυ νωρις.Το μονο προβλημα νομιζω ειναι οτι το καλοκαιρι ψιλοξεραινονται....αυτο εδειξε μεχρι τωρα ισως γιατι και εγω με την μεσινεζα δεν το αφηνω και τοσο να μεγαλωσει.
Πως υπολογίζουμε ποσο σπορο θα χρειασθουμε για ενα μετρο τετραγωνικο και πως το απλωνουμε; Στην τυχη με την χουφτα; και οπου παει;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #4334 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα Εξαερισμός γκαζόν
.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by fireseaker.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #4338 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα Εξαερισμός γκαζόν
Δεν εχω δέντρα Δημήτρη μεχρι προτινος το ψηλότερο ητανε ο μαιντανος :P οπότε δεν υπαρχει προβλημα τέτοιο.Αυτο που βλέπεις στην φωτο ειναι η θέα απο το σπίτι και ειναι σχεδον τα συνορα με το αλλο κτημα.Σιγουρα θα ριξω τον σπορο τελείως χάλια αλλα θα το παλέψω.Ουσιαστικά θα κάνω μια δοκιμή σε ενα μικρό χώρο και βλέπουμε απο εκεί και πέρα.Περιμένω και τα αξεσουαρ του σκαπτικού που θα βοηθήσουν πολυ στην διαμόρφωση του χώρου.Ο λόγος που αναφέρθηκα στο γκαζον περα απο την κουβέντα που είχατε εδω μέσα είναι που είδα σε πολυκατάστημα τα σακια με τον σπόρο και μια και εχω την μανία να φυτέψω τα πάντα στο κτήμα αρχισα να σκέφτομαι και το γκαζον μεσα στα σχέδια του πενταετούς προγράμματος αναμόρφωσης του κτήματος εφ'οσον μας το επιτρέψει το πενταετές (εικοσαετες το βλέπω) πρόγραμμα αναμόρφωσης της οικονομίας απο τους αχρηστους. :lol: Να στεγνώσει λιγο ο καιρός που μας μουχλιασε και βλέπουμε.Ο χλοοτάπητας ειναι λύση αλλα no money no honey λενε οπότε το παραβλέπω. :lol: Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές.Καλο σ/κ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #4341 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα Εξαερισμός γκαζόν
.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by fireseaker.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #4355 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα Εξαερισμός γκαζόν
ΚΑι μια και ανέφερες και για την τύρφη και γενικα την υποδομή δώσε ακόμη μια βοήθεια και πες μου περα απο το καθαρισμα του χώρου και το οτι πρεπει να ειναι ισιο για να μπορω να το κουρευω τι θελει απο χωμα και λίπασμα πριν σπείρω.......

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #4356 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα Εξαερισμός γκαζόν
.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by fireseaker.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.116 δευτερόλεπτα