× Συζητήσεις για θέματα που δεν έχουν σχέση με τον κήπο ή τις καλλιέργειες.

Μια ιστορία θα σας πω…

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3131 από Rea
Απαντήθηκε από Rea στο θέμα Μια ιστορία θα σας πω…
Το κακό είναι ότι αυτές οι ιστορίες δεν κυκλοφορούν ευρέως. Πρώτα την πατάς και μετά μαθαίνεις ότι την πάτησαν και άλλοι. Πας σαν πρόβατο για σφαγή.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3133 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Μια ιστορία θα σας πω…
Ρέα και Αντιγόνη,
Κάθε φορά που ακούω παραπλήσιες ιστορίες, οι ακόλουθες σκέψεις μου έρχονται στο μυαλό:
α) Είμαστε 10 εκατ. κόσμος (σχεδόν ο μισός πληθυσμός της Νέας Υόρκης)
β) Η νομοθεσία είναι απίστευτα περίπλοκη και δαιδαλώδης
γ) Ότι και αν κάνεις, όσο και αν προσπαθήσεις, τα μισά θα τα κάνεις σωστά, τα μισά λάθος (βλέπε β)
δ) Χαρτούρα, χαρτούρα, τέλη, τρέξιμο και ουσία μηδέν
ε) Κάποιοι γίνονται πλούσιοι εκμεταλλευόμενοι τα κενά της νομοθεσίας
ζ) Κάποιοι δε θέλουν να διορθωθεί τίποτα από τα παραπάνω
η) Κάποιοι αποτελούν παράπλευρες απώλειες του όλου συστήματος, και αυτό θεωρείται φυσιολογικό

Είμαι σφόδρα απογοητευμένος και χωρίς ελπίδα για το μέλλον, γιατί ακόμη και τώρα δεν υπάρχει η διάθεση να αλλαχθεί ο τρόπος που λειτουργεί αυτό το κράτος.

Όπως έλεγα πριν από λίγο στο τηλέφωνο με έναν φίλο μου (πρώην ΚΚΕ), ο Παπαδόπουλος μέσα σε 5 χρόνια άλλαξε τα πάντα. Έφερε ρεύμα και νερό στα χωριά της χώρας. Έφτιαξε δρόμους με τη ΜΟΜΑ. Έφτιαξε πανεπιστημιουπόλεις σε όλη τη χώρα. Ενίσχυσε την αγροτική παραγωγή και τη μεταποίηση. Ο κόσμος είχε δουλειά. Έβγαλε νόμο ώστε οι ναυτικοί να έχουν δουλειά. Μιλούσε για Ελλάδα, πατρίδα, οικογένεια, θρησκεία. Κι όλα αυτά μόνο μέσα σε 5 χρόνια.
Μετά ήρθε η μεταπολίτευση, χάθηκε το ήθος, η αγάπη για την πατρίδα έγινε μίασμα, η παιδεία διαλύθηκε και ιδού τα χάλια μας ως κοινωνία.

Τελικά, "Αρχή άνδρα δείκνυσι".

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3134 από fanish1
Απαντήθηκε από fanish1 στο θέμα Μια ιστορία θα σας πω…
Ηλία έχω ακούσει πολύ κόσμο να λέει που είσαι ρε Παπαδόπουλε. Αλλα αυτό σίγουρα δεν είναι λύση. Ο τόπος χρειάζεται νέους ανθρώπους και φυσικά ριζικη αλλαγή στην νομοθεσία. Οταν θα έρθουν εκλογές να το θυμηθούμε αυτό όλοι μας!!Τον πατέρα μου που δούλευε εκείνα τα χρόνια σε ένα παγοποιείο για να βγάζει ένα μεροκάματο και επειδή τύχαινε να το έχει αριστερός τον είχαν κάθε τρείς και λιγο στο τμήμα. Και έπεφταν και μερικές σφαλιάρες!! Οπότε αν θέλουμε να το δούμε το θεμα να το δούμε σφαιρικά!!
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by fanish1.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3136 από lena2
Απαντήθηκε από lena2 στο θέμα Μια ιστορία θα σας πω…
Ηλια και Φανη εχετε και οι δυο δικιο .Ομως αυτη η κακοτυχη Ελλαδα μας δεν ειχε την ευτυχια να βρεθουν ανθρωποι -πολιτικοι που να θελουν ενωμενοι να δουλεψουν για την πατριδα τους .Οι στρατιωτικοι απο την αλλη ενω ηταν πατριωτες ειχαν και λαθος προοπτικη με αποτελεσμα αυτα που εκαναν να μην μετρησουν .Το κακο ειναι οτι ο Ελληνας εχει περιορισμενη μνημη και τον πειραζουν μονο οτι πειραζει την τσεπη του.Διαφορετικα οταν φτανει η ωρα να μιλησει θα επρεπε ολους αυτους να τους στειλει στο σπιτι τους .Δυστηχως οι λιγοι που εχουν κριση δεν φτανουν για να αλλαξει το αποτελεσμα .Και λυπαμαι πολυ που ακουω απο πολλους οτι οι ηγετες αντικατοπτριζουν τον λαο.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3140 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Μια ιστορία θα σας πω…
Μια ιστορία θα σας πω

1. «...Σύμφωνα με το σύστημα ισοτιμιών Μπρέτον Γουντς στο οποίο είχε ήδη προσχωρήσει η δραχμή από το 1953, το νέο νόμισμα συνδέθηκε με το δολάριο των ΗΠΑ με σταθερή ισοτιμία 30 δραχμές = 1$. Το 1973, το σύστημα του Μπρέτον Γουντς καταργήθηκε και η συναλλαγματική ισοτιμία των δυο νομισμάτων έπαψε να είναι σταθερή. ....» Πληροφορίες από el.wikipedia.org/wiki/Δραχμή
2. Το πετρέλαιο την περίοδο 1967-73 είχε σταθερή τιμή (περίπου 5 δολάρια ΗΠΑ το βαρέλι!). Το 73 εκτινάχτηκε γύρω στα 50 δολάρια ΗΠΑ το βαρέλι! Το γεγονός αυτό έφερε μεγάλες ανατιμήσεις όλων των εισαγομένων προϊόντων, και γενικά εκτίναξε τις τιμές στα ύψη.
3. Το 1979 το πετρέλαιο εκτινάχτηκε ξανά στα ύψη, πλησιάζοντας τα 100 δολάρια ΗΠΑ το βαρέλι!
4. Από το 1981 μέχρι το 1986 η τιμή του πετρελαίου έπεφτε, από τα 100 μέχρι τα 20 περίπου δολάρια το βαρέλι!
5. Από το 1986 μέχρι και το 2004 η τιμή του πετρελαίου κυμάνθηκε σε τιμές λίγο κάτω από 20 και μέχρι κάτω από 40 δολάρια ΗΠΑ το βαρέλι.
6. Από το 2004 ξεκίνησε με τιμή γύρω στα 40 δολάρια και έχει σκαρφαλώσει εκεί που το ξέρουμε σήμερα!
7. Τις πληροφορίες για τις τιμές του πετρελαίου τις έχω από διάφορες πηγές, όπως πχ. www.iraj.gr/IRAJ/Demand_and_Supply_Drivers_of_Oil.pdf . Φυσικά δεν είχα πρόθεση να κάνω περισσότερο αναλυτική παρουσίαση. Αλλά και από δική μου άμεση γνώση.

Θέλω να επισημάνω ότι, την εποχή της χούντας στην Ελλάδα διεθνώς επικρατούσαν σταθερές συνθήκες ισοτιμιών (30 δραχμές το δολάριο, 5 δολάρια το βαρέλι το πετρέλαιο). Αυτό ήταν μια ευτυχής συγκυρία για τη χούντα. Προς το τέλος όμως η εκρηκτική αύξηση της τιμής του πετρελαίου έφερε τη χούντα σε αδιέξοδο. Αυτό δεν πρόλαβαν να το βιώσουν οι Έλληνες, διότι η χούντα έφυγε! Αντιστοίχως μπορούμε να εξάγουμε αντίστοιχα συμπεράσματα για τις ελληνικές κυβερνήσεις. Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής,αφού σταθεροποιήθηκαν οι τιμές κοντά στα 50 δολ. , είχε σταθερότητα μέχρι το 78. Το 1979 όμως είχαμε πάλι κρίση στο πετρέλαιο (πλησίασε τα 100 δολ). Το 1981 οι τιμές ήταν εκεί κοντά στα εκατό σκαρφαλωμένες. Τότε ανέλαβε ο Ανδρέας Παπανδρέου. Ο τελευταίος φαίνεται ευνοημένος από τις διεθνείς τιμές του πετρελαίου, αφού διαρκώς κατεβαίνουν.

Κοιτάζοντας αντίστοιχα κι άλλα μεγέθη, ισοτιμίες σαν κινούμενη άμμος, πόλεμος στα Βαλκάνια, πόλεμος του Κόλπου, Ιράκ, Αφγανιστάν, Νέα Υόρκη, Ρωσία, Κίνα κτλ. , μπορούμε να κάνουμε ψύχραιμα τις εκτιμήσεις μας για όσους κυβέρνησαν αυτόν τον τόπο.

Οι διεθνείς συγκυρίες μπορούν να κάνουν μερικές φορές τους κυβερνώντες ιδιαίτερα αγαπητούς, την διακυβέρνηση της χώρας εύκολη, ή και το ακριβώς αντίθετο. Η μικρή Ελλάδα είναι ιδιαίτερα ευάλωτη στις μεγάλες αναταραχές. Μοιάζει με ένα μικρό πλεούμενο στον ωκεανό. Στις μεγάλες αναταραχές χρειάζεται ζόρικος καπετάνιος. Όταν η θάλασσα γαληνεύει το τιμόνι είναι εύκολο.

Ακούω πολλούς ανθρώπους να μιλάνε με καλά λόγια για τη χούντα. Ή το κάνουν επίτηδες ή δεν ξέρουν. Μπορεί και να είναι βέβαιοι για την γνώμη τους, δεν τους θεωρώ απαραίτητα προκατειλημμένους. Υπάρχουν όμως κι αυτοί που νοσταλγούν τη χούντα, αφού είχαν περάσει ζάχαρη, είχαν εκδικηθεί τους ανταγωνιστές τους ή αυτούς που δε χώνευαν, κτλ.

Έδωσα μια εικόνα για τη διεθνή οικονομία στα χρόνια της χούντας, για να δείξω πώς πρέπει να εξετάσει ένας σοβαρά σκεπτόμενος έλληνας σήμερα εκείνη την περίοδο. Θα σας δώσω όμως κι άλλες πληροφορίες και καλύτερη εικόνα.

Οι αριστεροί στα στρατοδικεία, στα ξερονήσια, στην ασφάλεια και λοιπά, σημαίνει ότι έδωσαν συνέχεια στο πνεύμα του εμφυλίου. Θύμιζαν παλιότερες εποχές, χωρίς λόγο! Από υπερβολή και μίσος! Μάλιστα, ο κάθε ρουφιάνος, για να γίνει ιδιαίτερα αρεστός, έδινε ψεύτικες πληροφορίες στην αστυνομία, φουσκώνοντας τους φακέλους (όλοι ήταν φακελωμένοι) και δημιουργώντας μια ψυχολογική ατμόσφαιρα φασιστική. Σε τέτοιο κλίμα, όποιος έλεγε κάτι που δεν καταλάβαινε ο αγράμματος αστυνομικός, μπορούσε να βρεθεί να τον δέρνουν για πλάκα στην ασφάλεια!

Περνούσε ένας νεαρός με μακριά μαλλιά έξω από το λιμεναρχείο του Πειραιά. Τον βουτάνε οι λιμενοφύλακες (τελειόφοιτοι δημοτικού) και τον πάνε μέσα για εξακρίβωση στοιχείων και καλά. Αφού δεν είχε μαζί του ταυτότητα, τον έδερναν όλη τη νύχτα. Και το πρωί, αφού αυτός επέμενε να τους λέει ότι ο πατέρας του ήταν γενικός γραμματέας κάποιου υπουργείου, είπαν, ας πάρουμε ένα τηλέφωνο που λέει ο μαλλιάς! Και τους έλεγε αλήθεια. Και του γλύφανε τα πόδια και τις πληγές να τους λυπηθεί. Γιατί το έκαναν αυτό; Μα γιατί πίστευαν ότι έτσι πρέπει! Όποιος έχει μαλλιά είναι αλήτης!

Η χούντα χάρισε τα χρέη στους αγρότες. Αυτό ακούγεται καλό. Όμως ποιοι χρωστούσαν νομίζετε εκείνα τα χρόνια; Ποιοι αγρότες είχαν χρέη; Πόσα ήταν τα χρέη; Τι ωφελήθηκε κάποιος που ήταν καλοπληρωτής και δεν είχε χρέη; Κι όμως ακούω ακόμα και τώρα: Ο Παπαδόπουλος χάρισε τα χρέη στους αγρότες!

Η χούντα έδωσε πάρα πολλά δάνεια στους ημετέρους! Χαμηλότοκα δάνεια για κτηνοτροφικές μονάδες που δε λειτούργησαν ποτέ. Τα λεφτά τα έκαναν κακόγουστες και κακοφτιαγμένες πολυκατοικίες! Έδωσε άδειες ταξί στους ημετέρους για να έχει τους ρουφιάνους εποχούμενους! Άδειες για περίπτερα στους ημετέρους! Πρακτορεία προπό σε ημετέρους! Αυτοκίνητα σε ανάπηρους πολέμου μαϊμού! Συντάξεις αναπηρίας πολέμου μαϊμού! Όλων των ειδών τις εξυπηρετήσεις στους ημετέρους!

Η χούντα δημιούργησε το κομματικό κράτος που βρήκε έτοιμο το πασόκ. Όλοι οι καθεστωτικοί χουντικοί, μέσα σε δύο μόλις χρόνια χωθήκανε στο πασόκ, πρώτο τραπέζι πίστα! Δεν είχαν κανένα πρόβλημα με την εθνικοφροσύνη τους! Έκτοτε το έργο το είδα να παίζεται σε κάθε αλλαγή της κυβέρνησης! Γρήγορα γρήγορα στις τάξεις της νέας κυβέρνησης, για να πάρουν σειρά! Ταχύτατα από τη μια παράταξη στην άλλη!

Θα μπορούσα να συνεχίσω και να παραθέτω κι άλλα τέτοια στοιχεία, για τα οποία δε γίνεται κουβέντα σήμερα. Εγώ δεν είμαι ούτε αριστερός ούτε δεξιός ούτε αναρχικός ούτε κεντρώος. Είμαι ο εαυτός μου, ένας έλληνας που βλέπει τη χώρα του να πελαγοδρομεί και να κινδυνεύει να γίνει βορά στους εχθρούς της. Και βλέπει να μην καταλαβαίνουν οι έλληνες τι τους συμβαίνει. Σαν μεθυσμένοι παραμιλάνε οι έλληνες και ... στο τέλος να επαναλαμβάνουν τα συνθήματα που τους ξαμολάνε σκόπιμα οι πονηροί.

Δε θέλω ν’ ακούω για τη χούντα. Ήταν μια μαύρη εποχή για τη χώρα. Τις αμαρτίες της χούντας πληρώνουμε. Η χούντα καθιέρωσε την αναξιοκρατία. Ο ξυρισμένος σβέρκος, το αλύγιστο περπάτημα, το γλύψιμο και η δουλοπρέπεια ήταν το εισιτήριο για δουλειά. Κι αν είχες και συγγενή στρατιωτικό ή αστυνομικό, ήσουν και ο πρώτος! Πελατειοκρατία! Η εθνικοφροσύνη ήταν το προκάλυμμα.

Για σκεφτείτε τα όλα τούτα. Και δηλώνω ότι δε θεωρώ κάθε έλληνα που πιστεύει το αντίθετο από μένα , κατ’ ανάγκη κακό άνθρωπο. Μπορεί να το βλέπει πράγματι έτσι. Όμως εγώ μεγάλωσα μέσα στη χούντα, και τα μόνα που άκουγα γύρω μου σα συμβουλή στους νέους ήταν το «με το σταυρό στο χέρι δεν κάνεις τίποτα» και «ό,τι φάμε κι ότι πιούμε κτλ»!

Η χούντα δεν κυβερνούσε. Απλά υπήρχε, σαν μια σάπια κατάσταση. Μέχρι που στο τέλος παραιτήθηκε. Γιατί άραγε παραιτήθηκε; Ένας καλός κυβερνήτης, όταν το σκάφος πηγαίνει στα βράχια, γιατί να παραιτηθεί;

Μια χούντα σήμερα θα μας έλιωνε! Όλοι οι πρασινοφρουροί θα πιάσουν τα πόστα και θα μας συνθλίψουν! Δεν έχουμε πιάσει πάτο ακόμα φίλοι μου. Να εύχεστε να μην τα ζήσουμε τέτοια φαινόμενα. Οι έλληνες πρέπει δημοκρατικά ν’ αναζητήσουν τη σωτηρία της πατρίδας. Και ήρεμα. Τα έχω ξαναγράψει. Δικός μας ο ανήφορος, δικός μας κι ο κατήφορος.


ΥΓ. Μιλώντας για τη χούντα, δεν πρέπει να σας οδηγήσω στο συμπέρασμα ότι οι κυβερνήσεις της μεταπολίτευσης ήταν καλύτερες. Χούντα σημαίνει στρατιωτική δικτατορία. Σήμερα πιστεύω ότι έχουμε δικτατορία ... πολιτικών. Από τη Σκύλα στη Χάρυβδη! Πρέπει να περάσουμε, να βγούμε από τέτοιες παλινωδίες. Να πάμε παρακάτω. Είναι σα να λέμε σήμερα ό,τι ο βουβός κινηματογράφος ήταν ο καλύτερος! Τα προβλήματα του ίντερνετ δε λύνονται με υποδείγματα βουβού κινηματογράφου, ούτε καν της ψηφιακής τηλεόρασης. Η ιστορία τρέχει με μεγάλες ταχύτητες στην εποχή μας. Έτσι να γυρίσουμε λίγο να κοιτάξουμε πίσω ... θα έχουμε τσακιστεί! Μην κοιτάζετε πίσω, ούτε στο πρόσφατο παρελθόν. Δεν έχουμε καλά παραδείγματα από το παρελθόν μας, πλην ελαχίστων φωτεινών εξαιρέσεων. Σαν αναλαμπές, σα διάττοντες αστέρες μέσα στο σκοτεινό ουρανό λάμπουν οι μεγάλοι, οι ήρωες, οι μακρινοί πρόγονοί μας.
Δεν ήταν η πρόθεσή μου να βρεθώ σ΄αντιπαράθεση με κανέναν. Και δεν θα το κάνω. Είμαι βαθιά δημοκρατικός άνθρωπος, κι αυτό που ζούμε δεν είναι δημοκρατία. Μην τα χρεώνουμε στη δημοκρατία αυτά που ζούμε. Κι αν ακόμα κρίνουμε ότι η δημοκρατία δε μας κάνει έτσι που είναι, να πάμε πάρα κάτω. Να βρούμε νέες λύσεις στα προβλήματα. Προβλήματα που αν δεν λύσουμε θα εξαφανιστούμε όχι σαν χώρα αλλά σαν άνθρωποι από προσώπου γης. Είμαι πατριώτης, είμαι ηθικός άνθρωπος, είμαι μετριοπαθής και θέλω να είμαι ανώνυμος για να μην εξαγοράσω ποτέ πέντε αράδες που γράφω για το καλό όλων.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Κράνιος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": skam, fanish1, DOMVOS, ΣΤΑΥΡΟΣ, κατερινα γεω, DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3142 από Ki_pouros
Απαντήθηκε από Ki_pouros στο θέμα Μια ιστορία θα σας πω…
27/12/2011
Καθημερινά περνώ από το καφενείο του 2019.kalliergo.gr και ακούω τις γνωμες, τα σχόλια των καλλιεργητών. Κάθε είδους. Σε πολλά, αυθόρμητα έρχονται κάποιες σκέψεις και θέλω να απαντώ. Έτσι και στην τοποθέτησή σου Ηλία που διάβασα, ήρθαν κάποιες σκέψεις που θέλω να μοιραστω με σένα αλλά και τους νεότερους σου :
Δεν ζήσαμε ούτε εμεις που γεννηθήκαμε αρχες του ’60, ούτε εσεις τα βιώματα των μεγαλύτερων μας. Εμεις βέβαια στα 8-13 μας χρόνια κάποιες καταστάσεις, κάποια συναισθήματα τα ζούσαμε, κάποια λόγια, χωρίς να τα καταλαβαίνουμε περνούσαν μέσα μας και αργότερα σε μεταγενέστερες εποχές συνδυάζοντάς τα, βγάζαμε τα συμπεράσματά μας. Εσεις έχετε μόνο ακούσματα από παλιότερους. Και βέβαια όλοι, την ενημέρωση την έχουμε και από το διάβασμα. Είναι αυτό που λέγεται τελικά γνώση: Μελέτη και εμπειρία μαζί. Αυτό είναι και το ζητούμενο: να αποκτάμε γνώση. Το πόσο η καταγεγραμμένη ιστορία βοηθάει σε αυτό, . . . δεν θα σου απαντήσω τώρα.

Γραφεις : « Μιλούσε για Ελλάδα, πατρίδα, οικογένεια, θρησκεία..» και χρησιμοποίησες το σωστό ρήμα. Γιατί την Πατρίδα (αποδεδειγμένα με τις δολιοφθορές στον Έβρο κλπ ως το ξεπούλημα της Κύπρου) την ξευτέλισε. Τους περισσότερους Έλληνες ποδοπάτησε με κάθε τρόπο. Το ίδιο το στράτευμα το διέλυσε (στην επιστρατευση του ‘74 δεν είχαν όπλα- δεν ήξεραν τι τους γίνεται). Και τελικά καταδικάστηκαν για εσχάτη προδοσία.
Την έννοια της οικογένειας την είχε γραμμένη… μέσα σε μια νύχτα τι έκανε: άλλαξε τον νόμο για να πάρει διαζύγιο από τη γυναίκα του, βγήκε το διαζύγιο, κατάργησε αμέσως τον νόμο του και στη συνέχεια παντρεύτηκε τη γνωστη Δέσποινα. Ηταν και μπερμπάντης ο μπαγάσας.
Όλα αυτά βέβαια δεν πάνε με την έννοια της θρησκείας που έχουμε τουλάχιστον μέσα μας. Δεν μπορείς να καταστρατηγείς κάθε έννοια δικαίου επί ανθρώπων και να λέγεσαι Χριστιανός. Η βασικός κορμός της Χριστιανοσύνης είναι το «Αγαπάτε Αλλήλους». Όλα αυτά που γινόταν ήταν από αγάπη ;
Μπορώ να απαριθμήσω με πολλά και διάφορα τα κακά μιας γενικότερα αλλά και αυτης ειδικότερα της δικτατορίας. Για δάνεια που χαρίστηκαν σε κάποιους, για Ανθρώπους που ισοπεδώθηκαν για τα πιστεύω τους, για οικογένειες που ξεκληρίστηκαν, για…. για…. Μη γεμίζουμε με επαναλήψεις άλλες σελίδες. Όποιος πραγματικά θέλει ενημέρωση μπορεί να την έχει από πολλές πηγές.
Έχουμε όμως και τα Δημόσια έργα. Δεν θα πω το εύκολο πως έπρεπε κάτι καλό να δείξουν μιας και τα λεφτά τότε στα αλήθεια υπήρχαν, αλλά θα πω το άλλο: Οι κρατούντες τα ηνία της χώρας (ή και του δήμου, της περιφέρειας) ή είναι της απλής εξέλιξης ή προχωράν ένα βήμα παραπέρα και κάνουν πράγματα που θα φέρουν αποτελέσματα χρόνια αργότερα. Τα δημόσια έργα (που είναι απαραίτητα πάντα) όπως οι δρόμοι με άσφαλτο ή η ηλεκτροδότηση χωριών το 1965 απλώς ακολούθησε την εξέλιξη. Το γρήγορο Internet, οι οπτικές ίνες αν λειτουργούσαν το 2004 θα ήταν κάτι παραπέρα. Αυτό το λεω εργατικότητα με πρόοδο. Και τους ανθρώπους που σκέφτονται έτσι για το κοινό συμφέρον και όχι το δικό τους μόνο, τους λέω προοδευτικούς. Δειτε τι τεχνολογικά επιτεύγματα έχουμε στον Δήμο Τρικαίων.
Στις εικόνες από τα βιώματα που μου έχουν καταγραφεί έχω ανθρώπους με ρούχα δουλειάς, που να μιλάνε για δουλεια και να το χαίρονται, όπως χαιρονταν και τα αποτελέσματα της δουλειας.

Δεν συμφωνω με καμιάς μορφής δικτατορία. Είτε φασιστική, είτε του προλεταριάτου, είτε οικονομική (που αν δεν την βλέπουμε, μήπως μας έρχεται ; ) είτε όπως αλλιώς θέλετε πέστε την. Πιστεύω (και πρέπει να πιστεύουμε) σε δημοκρατικές αρχές και αξίες που πρέπει να καλλιεργούνται στους ανθρώπους όλων των ηλικιών και να προσπαθούμε να βελτιώνουμε τις συνθήκες ωρίμανσης κάποιων τέτοιων αξιών. Μικρων αξιών όπως είναι ο αυτοσεβασμός, ο σεβασμός στον συνάνθρωπό μας και όχι η οποιαδήποτε εκμετάλλευσή του, ο σεβασμός σε θεσμούς και νόμους (με προσπάθειες να γίνονται λιγότεροι και καλύτεροι-δικαιότεροι). Πιστεύω στη Δημοκρατία χωρίς ασυδοσία. Πιστεύω στην αντικειμενική αξιολόγηση των ανθρώπων και των έργων τους και όχι στην κρίση που υποκινεί το δικό μου συμφέρον ή του παρατρεχάμενου. Πιστεύω στο να μπορώ να εκφράζω ελεύθερα τη γνώμη-άποψη για οποιοδήποτε θέμα (όπως άλλωστε κάνουμε τώρα). Δεν πιστευω στην επιβολή κάθε μορφής βίας. Όλα αυτά στην προσωπική μου ζωή προσπαθώ να τα εφαρμόζω.

Με το παρελθόν (φιλτράροντας τα καλά και τα κακά) θα έχουμε τη σχέση εκείνη που θα βάζει τις βάσεις για να προχωράμε παρακάτω. Να είμαστε κοντά στο μέλλον και όχι να το βλέπουμε πολύ μακριά, γυρνώντας όλο πίσω. Δεν χάθηκε ολότελα ούτε το ήθος, ούτε ισοπεδώθηκαν όλα. Εσείς οι νεότεροι λοιπόν βάλτε τις βάσεις για κάτι άλλο-διαφορετικό και μη φέρνετε στη ζωή σας, σωτήρες φαντάσματα.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Ki_pouros.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": skam, DOMVOS, Κράνιος, κατερινα γεω

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3144 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Μια ιστορία θα σας πω…
Σεβαστά όλα όσα είπατε.
Τα κρατώ.

Κάντε όμως σας παρακαλώ μία αντιπαραβολή με όλα όσα συμβαίνουν σήμερα.
Το μέγα αμάρτημα του τότε είναι παρανυχίδα του σήμερα. Γιατί;

Το 1967-1973 κατ' εμέ ήταν μία περίοδος που απέδειξε ότι η Ελλάδα μπορεί.
Μπορεί αν υπάρχει σωστή και εθνική καθοδήγηση.
ΜΑΚΑΡΙ σε δημοκρατικό πολίτευμα να υπάρξουν τα όσα καλά και γρήγορα έγιναν τότε.

Εδώ και δεκαετίες, στο όνομα της δημοκρατίας υπάρχει δυστυχώς χούντα με δημοκρατικό μανδύα.

Ύπουλη χούντα κρυμμένη κάτω από δημοκρατικό μανδύα.

Κοινός παρανομαστής τα πολιτικά κόμματα που πολλαπλασιάζουν την τάση του Έλληνα για διάσπαση και αυτονόμηση.

Απαντήστε μου όμως σας παρακαλώ. Τόσα όσα πολλά ζητήματα έχουν ληθεί σε όλα τα άλλα πολιτισμένα κράτη της Ευρώπης. Εδώ ακόμη και κάτω από αυτές τις κρίσιμες συνθήκες παραμένουν άλητα. Γιατί;

Η απάντηση στο γιατί είναι ότι υπάρχουν πολλά αντικρούομενα συμφέροντα που εκφράζονται και στεγάζονται στα πολιτικά κόμματα.
Αυτά τα συμφέροντα, νομοθετούν ενάντια στην κοινή λογική με αποτέλεσμα την πολυνομοθεσία και γραφειοκρατεία που κρατά όλη τη χώρα προς τα πίσω...

Μόνο αν υπάρξει κάποιος που για μία ακόμη φορά θα κόψει το γόρδειο δεσμό θα υπάρξει λύση.

Μπορεί να μην έχω δίκιο σε όσα λέω, αλλά έχω απελπιστεί από το υπάρχον σύστημα.
Μου μοιάζει αδιέξοδο.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος, DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3170 από Rea
Απαντήθηκε από Rea στο θέμα Μια ιστορία θα σας πω…
Το πρόβλημά μου είναι ότι δδεν πάρχει ο Μεσίας που θα μς σώσει. Και αν εμφανιστεί θα τον σταυρώσουν και αυτ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3171 από ΑΝΤΙΓΟΝΗ
Απαντήθηκε από ΑΝΤΙΓΟΝΗ στο θέμα Μια ιστορία θα σας πω…
Ηλια θα συμφωνησω μαζι σου ουσιαστικα μια χουντα υπαρχει αλλα ειναι συντεχνιων και συμφεροντων που δρα εναντια σε ανθρωπους που φυση και θεση ειναι εναντια σε αυτη τη λογικη δεν την ακουσαν ποτε,δεν την δεχθηκαν ποτε, δεν μπηκαν ποτε στον πειρασμο να την φλερταρουν ποτε ,οχι γιατι δεν ηξεραν ουτε γιατι δεν βρηκαν τις ευκαιρειες αλλα γιατι ηθελαν να ζουν σε μια πραγματικη δημοκρατια και αξιοκρατια .

Αυτους τους ανθρωπους επληξε αυτη η υπεροχη δημοκρατια που ζουσαμε και ζουμαι και αυτους πληττει και τωρα γιατι οι δημοκρατες που πηγαν και κολλησαν σαν βεντουζες επανω σε αυτην την δημοκρατια αν μη τι αλλο εξακολουθουν και εχουν τα αναγκαια για την ζωη .

Ενα παραδειγμα θα σας πω μια δημοσια υπαλληλος απο τις υψηλομισθες της ελληνικης δημοκρατιας αφου μου ειπε ποσο αδικημενη ειναι με το ενιαιο μισθολογιο και σε πια ελεεινα επιπαιδα θα πεσει (τα ελεεινα επιπαιδα δε ειναι 1300 ευρω χωρια κατι αλλα που τα πληρωνουμαι ολοι μας μεσω της ΔΕΗ και τα μοιραζονται περιπου 3000 υπαλληλοι αυτου του κλαδου αλλα αυτα ξεχασε πως τα ξερω ) την επομενη ευδομαδα δεν θα παει καθολου στη δουλεια αλλα θα παει με τον συζηγο διακοπες ολιγοημερες βεβαια γιατι εχουμαι και κριση .

Οταν τολμισα να πω παλι καλα αφου εχεις μια εργασια και εχεις εξασφαλισμενο εστο και αυτον τον μισθο (χωρις τα μαυρα ειπαμε αυτα τα ξεχασε να μου τα πει ) γιατι ξερεις πολλες οικογενειες πεινανε και αλλοι ειναι σε απελπιστικη κατασταση ,μου απαντησε τι να κανουμαι ο καθε ενας απο εκει που ηταν κρινει την κατασταση ,και ειπα εχεις δικιο αλλα δεν μπορει να ζητας να εισαι πριγκιπισσα εσυ οταν γυρω σου γυριζουν οι αλλοι κουρελιαζμενοι αυτο ουτε ανθρωπινο ειναι ουτε και ηθικο .

Βεβαια στον υπεροχο κοσμο που ζουσαν με μαυρους και ασπρους μισθους η αληθεια ειναι πως τους εχει ερθει ξαφνικο και θελουν και αλλο χρονο για να καταλαβουν τι σημαινει δυστυχια , γιατι βλεπεις δεν καταδεχονται να κοιταξουν γυρω τους να δουναι τους μονημα μη ευνοημενους η τους μονημα ιδεολογους και αγωνιστες την δικαιοσυνης και της ισοτητας .

Αυτο δεν ειναι δημοκρατια φιλε μου ψαχνω να του βρω ονομα σαν πολιτευμα και ακομα δεν το εχω βρει
:silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3172 από Κράνιος
Απαντήθηκε από Κράνιος στο θέμα Μια ιστορία θα σας πω…
Ηλία, και η δική σου άποψη είναι σεβαστή. Κι εγώ θα ευχόμουν να ερχόταν ένας ζόρικος πατριώτης και να ... κόψει κώλους! Όμως είναι υποχρέωσή μου να σου μιλήσω, να σου πω απλά και απερίφραστα ότι όταν λέω "δε θέλω να σώσω τον κόσμο" εννοώ, δε θέλω ν' ακούω για σωτήρες! Οι σωτήρες είναι δικτάτορες και τίποτα παραπάνω. Και τώρα τι ακούς να λένε; Καθίστε φρόνιμα να σας σώσουμε! Τι ακούς να επαναλαμβάνουν κατά κόρον; Μας σώζουν! Είναι σωτήρες! Για το καλό της πατρίδας κάνουν ό,τι κάνουν!

Όταν ακούω για σωτήρες ... παίρνω δρόμο!
Δεν υπάρχουν σωτήρες. Δε θα έρθει κανένας Μεσσίας. Τους έχουν σταυρώσει ήδη! Μην περιμένεις Ηλία, δε θα έρθει.
Αν μια μέρα ξυπνήσεις κι ακούσεις ότι ήρθε, θα είναι ... ο αντίχριστος ένα πράμα!!! Ακούγομαι ... αστείος. Γελώ τώρα.

Μην υπερβάλλουμε. Μόνοι μας σε κάθε περίπτωση πρέπει να βρίσκουμε τις λύσεις. Ο λαός από ένστικτο θα βρει το δρόμο του. Δεν έχω μάλιστα να συμβουλέψω κανέναν τι να κάνει. Αν τη λύση τη δώσει κάποιος ... σωτήρας, δε θα το κάνει για την ψυχή της μάνας του. Θα μας βγάλει την ψυχή για να μας ...σώσει!

Μόνοι μας. Μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας αν ενωθούμε, συνεργαστούμε, αλληλοβοηθηθούμε. Πήγαμε κατά διαόλου, επειδή μάθαμε να τα περιμένουμε όλα από το κράτος, από την κυβέρνηση, από τον κατή και τον αγά, από το βουλευτή, από το κόμμα, από το δικτάτορα, από τον γιατρό, από τον αστυνομικό, από ... τους αρμόδιους! Και τη σωτηρία της ψυχής τους, όσοι πιστεύουν ότι έχουμε ψυχή, δε θα την πετύχουν με τις ευλογίες και τη διαμεσολάβηση του παπά. Κι όποιος θέλει να μορφωθεί δε θα το πετύχει με τα σχολεία και τους δασκάλους. Μόνος του ο άνθρωπος κυβερνάει τη ζωή του. Κι αν καταλαβαίνει ποιες είναι οι συμμαχίες που πρέπει να κάνει, θα συμμαχήσει μ’ αυτούς που έχει τα ίδια προβλήματα και τις ίδιες δυσκολίες.

Οι άνθρωποι που καλλιεργούν τη γη πρέπει να το καταλαβαίνουν αυτό. Δεν μπορώ να το κάνω πιο λιανά.

Για την ιστορία της Ρέας, πέρα από το θαυμασμό μου για την υπέροχη αξιοπρέπεια που έχει, και την ανάγλυφη εικόνα του αργόσυρτου και βαρεμένου κράτους που μας δίνει, πρέπει να καταθέσω τις σκέψεις μου και τις προτάσεις μου.

Όποιος έχει βάλει υποθήκη το σπίτι του για κάποιο δάνειο, πληρώνει ασφάλεια για πυρκαγιά! Το ζητάει από την αρχή η τράπεζα. Για να μη χάσει σε καμιά περίπτωση! Τα αυτοκίνητά μας τα ασφαλίζουμε για να μην τρέχουμε στα δικαστήρια με ανθρώπους που πιθανόν αδυνατούν να μας αποζημιώσουν σε περίπτωση που μας τρακάρουν. Αυτά και μόνον τα δυο παραδείγματα είναι αρκετά για να βγάλουμε το συμπέρασμα που δίνω με μορφή πρότασης νόμου:


1. Τι υποχρεώσεις έχει ο συμβολαιογράφος; Προτείνω τα συμβόλαια να είναι κατοχυρωμένα με ασφάλεια. Αν ήταν έτσι, η ασφάλεια του συμβολαιογράφου θα αποζημίωνε την οικογένεια της Ρέας στο ακέραιο. Να είναι υποχρεωτική η ασφάλιση της δουλειάς του συμβολαιογράφου. Και να είναι αυτόματη η διαδικασία της αποζημίωσης σε περίπτωση που τα συμβόλαια βρεθούν να είναι άκυρα και προκύψει ζημιά του πωλητή ή του αγοραστή!
2. Τι υποχρεώσεις έχουν οι εμπλεκόμενοι δικηγόροι; Στον έλεγχο των τίτλων πχ. βλέπουν πράγματα που μπορούν να τους βοηθήσουν να τσεκάρουν τον πραγματικό ιδιοκτήτη. Δε θέλω να μπω σε λεπτομέρειες, αλλά όποιος κάνει έλεγχο των τίτλων βλέπει κι άλλα πράγματα, ένα είδος ιστορικού του ακινήτου, και ένα είδος ιστορικού του πραγματικού ιδιοκτήτη.
Προτείνω : ο δικηγόρος του αγοραστή να είναι υπεύθυνος για την ταυτότητα του ακινήτου, ταυτότητα του πωλητή, και να έχει δικαίωμα να ανακρίνει τον πωλητή ενώπιον του συμβολαιογράφου. Πότε το αγόρασες; Πού έμενες τότε; Τι δουλειά έκανες τότε; Δυο ερωτήσεις να κάνει μπορεί να πιάσει στα πράσα τον πλαστό ιδιοκτήτη. Ο έλεγχος της πραγματικής ταυτότητας προσώπων είναι απλή υπόθεση για έναν δικηγόρο.
Αν το συμβόλαιο αποδειχτεί εκ των υστέρων προβληματικό για τον αγοραστή, να επιστρέφει την αμοιβή του πολλαπλάσια (πχ. Δεκαπλάσια) εντός δύο ημερών. Τόσο σύντομα. Και να έχει το δικαίωμα ο θιγόμενος αγοραστής να ζητήσει με αγωγή κι άλλα, αν μπήκε σε περιπέτειες εξ’ αιτίας του δικηγόρου του. Ο δικηγόρος εδώ δεν υπερασπίζεται παρά τυπικά δικαιώματα του πελάτη του. Δεν μπορεί να κάνει απλά το συμβουλάτορα. Πρέπει να έχει τυπική και τελείως συγκεκριμένη ευθύνη.
Αντίστοιχα μπορώ να προτείνω και τις ευθύνες του δικηγόρου του πωλητή. Διότι κι ο πωλητής μπορεί να πέσει θύμα του αγοραστή.
Οι δικηγόροι πρέπει υποχρεωτικά να έχουν ασφαλίσει τη δουλειά τους.
3. Το συμβόλαιο για να είναι έγκυρο πρέπει να εγγραφεί στο υποθηκοφυλάκειο εντός μιας προθεσμίας. Όμως θα πρέπει ο συμβολαιογράφος να δίνει αμέσως την πράξη του συμβολαίου στον υποθηκοφύλακα, την ίδια στιγμή που γίνεται το συμβόλαιο. Προτείνω μάλιστα να ενημερώνεται ο υποθηκοφύλακας από την στιγμή της εντολής για τη σύνταξη του συμβολαίου. Η ενημέρωση να εγγράφεται σε ανάλογο βιβλίο, ώστε ένας δικηγόρος που ενεργεί έλεγχο τίτλων κτλ να εντοπίζει αμέσως ότι το ακίνητο βρίσκεται σε συγκεκριμένο συμβολαιογράφο σε διαδικασία πώλησης. Κι αν ακυρωθεί για οποιοδήποτε λόγο το συμβόλαιο, πάλι να ενημερώνεται το υποθηκοφυλάκειο. Αυτές οι ενημερώσεις θα παραμένουν σαν ιστορικό του ακινήτου, και οι δικηγόροι που ελέγχουν τους τίτλους θα ελέγχουν και τέτοιου είδους ενημερώσεις του υποθυκοφυλακείου αν υπάρχουν.
4. Ο υποθηκοφύλακας και ο συμβολαιογράφος, ανεξάρτητα ο καθένας θα πρέπει να ενημερώνει τον ιδιοκτήτη ότι το ακίνητό του βρίσκεται σε διαδικασία πώλησης. Αυτό που μοιάζει τρελό και ακατανόητο πρέπει να γίνεται με δημοσίευση στις τοπικές εφημερίδες. Προτείνω να γίνεται με αυτόματο τρόπο στις κάθε είδους αγγελίες. Εκεί που δημοσιεύονται αγγελίες για πωλήσεις ακινήτων, να δημοσιεύονται και τα ακίνητα που βρέθηκε πελάτης και βρίσκεται η αγοραπωλησία στον α συμβολαιογράφο. Ο συμβολαιογράφος και ο υποθηκοφύλακας θα πρέπει να έχουν στο αρχείο τους τη δημοσίευση αυτή, πριν συντάξει συμβόλαιο ή εγγράψει το συμβόλαιο αντιστοίχως ο καθένας απ’ αυτούς. Έτσι θα δημοσιοποιείται η αγοραπωλησία και δε θα γίνεται εν κρυπτώ. Αν όχι ο πραγματικός ιδιοκτήτης, κάποιος γείτονας ή γνωστός θα αντιληφθεί το γεγονός.
5. Η ιδιοκτησία ενός ακινήτου πρέπει να εγγράφεται σε πινακίδα στο χώρο του ακινήτου, όταν αυτό πρόκειται να πωληθεί. Και η πινακίδα πρέπει να έχει συγκεκριμένο χρώμα, σχήμα κτλ. Και να παραλαμβάνεται από το υποθηκοφυλάκειο. Η παραλαβή τέτοιας πινακίδας θα γίνεται με ταυτότητα και υπογραφή του ιδιοκτήτη ή του πληρεξούσιου προσώπου. Και θα επιστρέφεται όταν δοθεί εντολή σε συμβολαιογράφο για συμβόλαιο, στον συμβολαιογράφο. Εκείνος με τη σειρά του θα το επιστρέφει στο υποθηκοφυλάκειο!

6. Τις προτάσεις μου αυτές δε έχω εδώ πρόθεση οπωσδήποτε να τις ολοκληρώσω. Δεν είναι όμως δύσκολο να το κάνω. Μπορεί να τις κάνει κάποιος και χωρίς να είναι δικηγόρος, συμβολαιογράφος ή κάτι σχετικό. Θα έπρεπε να τις κάνουν οι πολιτικοί μας ή οι επίδοξοι πολιτικοί. Θα ήθελα όμως να τις κάνουν οι πολίτες.
Μπορεί όλα αυτά να μοιάζουν τελείως ξεκάρφωτα. Εσείς αν μπορείτε να βρείτε πού κολλάνε με τις ιστορίες που αραδιάζουμε σε τούτο το θέμα. Αν τα χτενίσει κάποιος και τα δουλέψει καλύτερα, μπορεί να τα κάνει ικανά να προταθούν για νόμο. Κάπως έτσι καταλαβαίνω εγώ τη φράση « παίρνω το νόμο στα χέρια μου». Προτείνω να σεβόμαστε τους νόμους, να τους καταργούμε και να τους φτιάχνουμε μόνοι μας, κι όχι να περιμένουμε την ... τεχνογνωσία του κάθε ... Άντε, δε θα το πω!
Αντιγόνη, για τύπους που περιγράφεις τόσο ωραία, έχω πει τόσα πολλά! Αυτοί λένε: παλιά δουλειά μου κόσκινο! Όσο υπάρχει εξουσία, θα τρώνε κι αυτοί. Μόνο που ο άνθρωπος που έχει να φάει πρέπει να τον αφήνουν οι πεινασμένοι να φάει και με ... την ησυχία του! Πολύ φοβάμαι για το αντίθετο.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.138 δευτερόλεπτα