× Συζητήσεις για θέματα που δεν έχουν σχέση με τον κήπο ή τις καλλιέργειες.

Ψηφίστηκε ο νόμος που απαγορεύει την οικιακή κηπουρική

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16444 από fitsifofoula
ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΩΝ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΩΝ. Ψηφίστηκε ο νόμος S510 στην Αμερική που απαγορεύει την οικιακή κηπουρική.
16/04/2013 11:24

Οι πολυεθνικές, με τις ευλογίες της κυβέρνησης των ΗΠΑ, περνούν νόμο απαγόρευσης και ωθούν στην πείνα μικρο καλλιεργητές και ιδιώτες, απαγορεύοντας τη διατήρηση και φύτευση σπόρων σε λαχανόκηπους στα σπίτια.

Αν κρίνουμε από τη στροφή που έκαναν χιλιάδες νοικοκυριά και εδώ στην Ελλάδα, που λόγω της κρίσης άρχισαν να φυτεύουν είδη πρώτης ανάγκης και λαχανικά ώστε να μπορούν να επιβιώσουν, κατανοούμε και το μέγεθος της απανθρωπιάς των πολυεθνικών που προκειμένου να ελέγξουν την ανθρωπότητα μέσω του ελέγχου της τροφής, προωθούν τέτοιες απαγορευτικές νομοθεσίες. Ο νόμος S510 είναι μόνο ένα μέρος από την προώθηση του λεγόμενου κώδικα αλιμεντάριους.


(1) Υπερψηφίστηκε ο αμφιλεγόμενος νόμος S510 για τα τρόφιμα στις ΗΠΑ

Ύστερα από καθυστέρηση ενός έτους η γερουσία ψήφισε σήμερα το αμφιλεγόμενο νομοσχέδιο «S 510» για την προστασία του καταναλωτικού κοινού και που αφορά στη βιομηχανία τροφίμων στις ΗΠΑ. Το νομοσχέδιο υπερψηφίστηκε με ψήφους 73 ψήφους έναντι 25 και συγκέντρωσε τις θετικές ψήφους τόσο των δημοκρατικών όσο και των ρεπουμπλικάνων.

Αν και το νομοσχέδιο πρέπει να συνδιαμορφωθεί με το αντίστοιχο που ψηφίστηκε από τη βουλή των αντιπροσώπων τον Ιούλιο του 2009 -καθώς στο τελευταίο περιλαμβάνονται αρκετές τελικές διαφοροποιήσεις- εντούτοις η βουλή των αντιπροσώπων πρόκειται μάλλον να δεχθεί το κείμενο του Κογκρέσου. Ο νέος νόμος ουσιαστικά παρέχει πλήρη εξουσία στην αμερικανική υπηρεσία φαρμάκων και τροφίμων (FDA) στις διαδικασίες παραγωγής και διάθεσης τροφίμων στις ΗΠΑ στο περίπου 80% της παραγωγής. Ο νέος νόμος πρόκειται να εστιάσει στην πρόληψη πάσης φύσεως επιδημιών που μπορεί να προκύπτουν στην διαδικασία παραγωγής τροφίμων, στον εντοπισμό τους και την αντιμετώπισή τους.

Κάτω από τις ίδιες προδιαγραφές πρόκειται να ελέγχονται και τα εισαγόμενα τρόφιμα και η FDA θα αποφασίζει εάν αυτά ανταποκρίνονται στις διαδικασίες ασφαλείας παραγωγής που υπόκεινται και τα τρόφιμα που παράγονται στις ΗΠΑ αναγκάζοντας τον οποιοδήποτε προμηθευτή εξωτερικού να υιοθετεί τις ίδιες αυτές προδιαγραφές ασφαλείας. Ο προϋπολογισμός του νέου νόμου πρόκειται να ανέλθει στα 1,4 δις. $.

Οι αντιδράσεις που προκάλεσε το νομοσχέδιο αφορούσαν στα τρόφιμα που παράγονται από μικρούς παραγωγούς τόσο για εμπόριο όσο και για ιδία κατανάλωση, μιλώντας για σενάρια όπου αποσπάσματα της FDA θα συλλάμβαναν τον οποιοδήποτε επιχειρούσε να καλλιεργήσει τα δικά του λαχανικά στον κήπό του. Στο τροποποιημένο κείμενο που ψηφίστηκε από το Κογκρέσο εξαιρέθηκαν από τους νέους κανονισμούς οι παραγωγοί που παράγουν προϊόντα τα οποία τους αποφέρουν μέχρι 500.000 $ ετησίως και τα διαθέτουν σε αποστάσεις όχι μεγαλύτερες των 275 μιλίων από τον τόπο παραγωγής τους.

Παρόλα αυτά στο νόμο περιέχονται συγκεκριμένες δικλείδες ασφαλείας ακόμη και για τους μικρούς παραγωγούς κάτι που ουσιαστικά οδηγεί σε αναίρεση της εξαίρεσης...Αυτό γιατί όσοι θέλουν να εξαιρεθούν πρέπει να εγγραφούν στα μητρώα της FDA, -αλλιώς θα υποστούν νομικές κυρώσεις- ενώ -και κυριότερα- οι μικροί παραγωγοί θα πρέπει ανά πάσα στιγμή να δέχονται τον έλεγχο της FDA εάν η υπηρεσία διαπιστώσει πως κατά τη διάρκεια παραγωγής των τροφίμων δεν τηρούνται οι διατάξεις του S-510 από τον οποίο υποτίθεται έχουν εξαιρεθεί!

Η FDA έτσι εκτός του ότι καθίσταται το κύριο όργανο στην παραγωγή τροφίμων μπορεί να υπαγορεύει οποιαδήποτε στιγμή το πως παράγονται τα τρόφιμα με ποιες διαδικασίες και με ποια φάρμακα πιθανόν κρίνει ότι πρέπει να εντάσσονται στην διαδικασία της παραγωγής. Ένας νόμος αναμφισβήτητα που αξίζει ιδιαίτερης προσοχής, καθώς είναι πολύ πιθανό να δούμε σύντομα και την ευρωπαϊκή εκδοχή του.

(2) Παγκόσμια Διατροφική Συνωμοσία: Σχέδιο Monsanto - Νόμος S510 (Βίντεο)

Πρόκειται για μία Παγκόσμια Διατροφική Συνωμοσία που έχει βαθειά τις ρίζες της μέσα στην ιστορία δημιουργώντας -με πρόσχημα την καλύτερη υγεία και τη μείωση του κόστους γεωργικής παραγωγής- ένα αποκύημα οικονομικών συμφερόντων με απώτερο σκοπό τον αποδεκατισμό του παγκόσμιου πληθυσμού.

Η πολυεθνική εταιρία γεωργικής βιοτεχνολογίας Mosanto με έδρα στο Creve Coeur στο Missouri της Αμερικής είναι ο μεγαλύτερος παραγωγός του ζιζανιοκτόνου "glyphosate" γνωστό κι ως "Roundup" και ο μεγαλύτερος παραγωγός γενετικά τροποποιημένων σπόρων στον κόσμο. Η συγκεκριμένη εταιρία παρέχει στο 90% του παγκόσμιου χάρτη την τεχνολογία των γενετικά τροποποιημένων σπόρων προς σπορά δηλαδή των μεταλλαγμένων μετέπειτα τροφών που καταλήγουν στο τραπέζι μας.

Μέχρι το 1999 η περί ου ο λόγος εταιρία χρησιμοποιούσε την ονομαζόμενη "Τεχνολογία Εξολοθρευτής" (δηλαδή φυτά που τροποποιούνται γενετικά για να παράγουν στείρους σπόρους) όπου και... υποσχέθηκε δημόσια να μην την ξαναχρησιμοποιήσει για εμπορικούς σκοπούς. Μετά από αυτό όμως η Mosanto προώθησε ένα νέο ισχυρισμό όπου τώρα πλέον υποστηρίζει πως μπορεί να αναπτύξει με σκοπό να χρησιμοποιήσει τους ονομαζόμενους "αυτοκαταστροφικούς σπόρους".

Τώρα όποιος συνεχίζει να λέει... "ε, και τι μας ενδιαφέρει εμάς αυτό;" ίσως με τα παρακάτω βίντεο καταλάβει έστω και λίγα πράγματα για τον ρόλο της Mosanto στον Παγκόσμιο Διατροφικό Χάρτη με τον οποίο θα ξανα-ασχοληθούμε σίγουρα στο μέλλον...

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος, zaxarias, DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16457 από Κράνιος

JOHNAGGEL έγραψε: 1) Δικαιώματα φύτευσης = άδεια φύτευσης που οδηγεί σε επιδότηση!!
2) Φυτεύεις ότι θες ως ερασιτέχνης, αλλά δεν μπορείς να τα εμπορευτείς
3) Βασικά πρέπει να είσαι επαγγελματίας αγρότης
4) Δεν ισχύει για τα νησιά

JOHNAGGEL έγραψε: όσο για τον περονόσπορος υπάρχουν ένα σωρό βιολογικά, πολύ καλύτερα από τα συμβατικά......

JOHNAGGEL έγραψε: Αγαπητοί κύριοι υπάρχουν δύο σκέψεις μου: Α) ή απλά γράφεται για να γράφεται ή β) επειδή δεν είστε του συναφιού μου (γεωπόνοι) κάνετε ότι κάνουν οι αγρότες!!!! Τέλος πάντων επειδή έμαθα στη ζωή μου (επαγγελματική και μη) να μιλάω σταράτα: α) Τη Δευτέρα θα επικοινωνήσω με το Υπουργείο οπότε θα σας πω ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΕΓΚΥΡΏΤΗΤΑ για τα ξεριζώματα και τα πρόστιμα β) έχω 20 χρόνια στην πλάτη μου στα χωράφια και γ) δίνω τα «φώτα μου» επειδή μου αρέσει να μοιράζομαι την πείρα μου τους άλλους. Ως εκ τούτου κάντε-πιστεύεται ότι θέλετε!!! Κάπως έτσι κάνουν και οι «αγρότες» σε πολλά πράγματα και μετά ψάχνονται……. Εγώ απλά σας παραθέτω (ειδικά για το αμπέλι) μερικές φώτο από το ένα κτήμα και απλά, όταν με το καλό έρθει ο Σεπτέμβρης και αργότερα τα Χριστούγεννα να πιείτε από το κρασί!!!

JOHNAGGEL έγραψε: Καλημέρα κύριοι, μέχρι ένα στρέμμα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, απλώς ενημερώνεται την υπηρεσία της Νομαρχίας. Για πάνω από 1 στρέμμα χρειάζονται δικαιώματα από το εθνικό αποθεματικό. Όσο για το ξερίζωμα, σπάνια γίνετε και αυτό μετά από καρφώματα….

Κράνιος έγραψε: Προς απάντηση θα δώσω αυτές τις πληροφορίες που προέρχονται απο Εδώ. Πατήστε εδώ!

lorencit είπε Αριθμός σχολίου 73
Απριλίου 23, 2012 στις 3:03 μμ

Ασχετο εντελως αλλα κυριολεκτικα με “τρομοκρατησε”. Δεν προλαβα να φυτεψω στο κηπακι μου-οχι στο μισο στρεμμα- μερικες μελιτζανες,ντοματες,φασολιες κλπ και ηρθαν απο τη νομαρχια λεγοντας μου οτι “συνιστα αθεμιτο ανταγωνισμο στον παραγωγο” και ηρθε και το προστιμο μαζι.Οσο για το νερο εδω,απο γεωτρηση εχει ολο το χωριο και τωρα μας επιβαλλουν να συνδεθουμε με την ΕΥΑΘ(υδρευση Θεσ/νικης περιπου 35 χλμ μακρια) με κοστη της ταξης 1,300/οικογενεια για τη συνδεση και αλλα 10.000/οικια περιπου για το εργο μηχανικου καθως η γεωμορφια της περιοχης ειναι περιεργη.Οσοι ακομη δεν συνδεομαστε,μας απειλουν με κλεισιμο των γεωτρησεων.και επιπλεον προστιμα.

Κράνιος: Μόνον μετά από καρφώματα ξεριζώνουν το αμπέλι! Κι εγώ θα τους καρφώσω στο χώμα!


Αμπέλι για κρασί απαγορεύεται 11 Μήνες, 2 Εβδομάδες πριν

Εν ολίγοις: Και τώρα που μιλάμε και φλυαρούμε ίσως, οι νόμοι μας έχουν δέσει χέρια και πόδια. Άγνοια νόμου δεν μπορούμε να επικαλεστούμε.
Τι συνωμοσίες και βλακείες.
Η πραγματικότητα είναι.
Αποφύγετε την πλύση εγκεφάλου που σας κάνουν.
Φυλάξετε σπόρους. Διαδόστε σπόρους. Στείλετε στον αγύριστο τους ειδικούς και τους δήθεν ενημερωμένους.
Η μόνη ενημέρωση που θα σας κάνουν θα είναι το αυτόφωρο που θα σας πάνε μια μέρα, επειδη έχεις στο μπαλκόνι σου φράουλες πχ και βασιλικό.
Ο φασισμός είν' εδώ.
dionios.blogspot.gr/2011/03/codex-alimentarius.html
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Κράνιος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zaxarias, DAVIS, antilogos

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16463 από ΣΤΑΥΡΟΣ
Ψυχραιμία κύριοι....
Ας υποθέσουμε οτι τέτοιοι νόμοι είναι ή θα είναι σε ισχύ.

Κάποτε πολλά χρόνια πρίν ενας γέροντας στο χωριό μου εστηνε παγίδες για τους λαγούς (οχι και τόσο νόμιμα.....).
Επανειλλημένα ο αγροφύλακας τον είχε στείλει στο δικαστήριο. Μια απο τις πολλές φορές ο δικαστής-αγανακτισμένος πλέον- του λέει με απειλητικό υφος : ''Βρέ θα σε στείλω στη Μακρόνησο !!!"
Κι ο γέροντας με υφος γεμάτο περιέργεια τον ρωτά :
Εχει λαγούς εκεί πέρα κύριε πρόεδρε;;

Ας εχετε υπόψη, οτι υπάρχουν νόμιμοι και παράνομοι νόμοι !!!
Οσο για τον κήπο μας, πρώτα θα περάσουνε πάνω απ το ΠΤΩΜΑ ΜΟΥ!!!!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος, zaxarias, fireseaker, antilogos

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16465 από Roula
Μαζί σου. :)
Προσωπικά δεν μπορώ να τα βάλω σε πιο κοινή θέα τα φυτά...Φόρα παρτίδα τα 'χω όλα. Χο, χο, χο...

Ήδη φέτος έχω αρχίσει τον προσηλυτισμό. Το φιλαράκι μου το έπεισα και τώρα παίζουμε παρέα με τα χώματα, ο αδελφός μου αρχίζει να διαβάζει για υδροπονικές καλλιέργειες (τρελός χημικός) και δε συμμαζεύεται..!

Νομίζω το αποτελεσματικότερο όλων είναι να μυηθούν όλοι στην ομορφιά της καλλιέργειας. Μετα ξεσκαλώνεις; Ε δεν ξεσκαλώνεις. :lol:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Κράνιος, DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16476 από georz
Δηλαδή στην Ελλάδα τι ισχύει;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16477 από zaxarias
Εγω τον κηπο μου θα τον βαζω,τα ζωντανά μου θα τα εχω,ειμαι και θα ζω ελευθερος ψυχή και σώματι,και κατι τετοιους νομους,τους κρεμαω μαζι με το χαρτι υγειας στην τουαλετα,οποιος τα εχει τα κοτσια, ας ερθει να μου πει κουβεντα,θα φαι χοντρο αλατι,εχω φτασει στα ορια μου με αυτους τους χαρτογιακαδες
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΣΤΑΥΡΟΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16478 από ilias
Η "είδηση" είναι παλιά.
Αφορά το 2010.
Αφορά τις Η.Π.Α.

Από τότε τίποτε δεν άλλαξε.

Ούτε στις Η.Π.Α., ούτε στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Υ.Γ. 1
Υπάρχει ήδη ένα παλαιότερο θέμα με αυτό το περιεχόμενο στο forum του 2019.kalliergo.gr.
Εκεί προσπάθησα να δώσω την πραγματική διάσταση της είδησης.

Υ.Γ. 2
Μην πιστεύετε, χωρίς να ερευνήσετε, ότι διαβάζετε στο διαδίκτυο.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16479 από ilias
Σας βρήκα και την παλαιότερη συζήτηση (πριν από 2 χρόνια) με θέμα:
"Απαγόρευση οικιακών καλλιεργειών με νομοσχέδιο από Απρίλιο."

Όσοι έχουν χρόνο και διάθεση, μπορούν να διαβάσουν τις τότε δημοσιεύσεις και τον προβληματισμό με αφορμή το ίδιο θέμα.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DAVIS, antilogos

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16481 από zaxarias
Ηλια εψαξα,και μαλον ο νομος δεν ισχύει στην Ελλαδα,( ακομα ) αλλα λογο του οτι σαν εισπρακτικό μετρο ειναι πολύ καλο,και ευκαιριες τετοιες δεν της χανουν αυτη οι προδοτες, ας εχουμε το νου μας ,να αντιδράσουμε καταλλήλως
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fireseaker, DAVIS, antilogos

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17828 από fitsifofoula

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.125 δευτερόλεπτα