× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΦΡΑΟΥΛΕΣ

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5944 από dangel
Απαντήθηκε από dangel στο θέμα ΦΡΑΟΥΛΕΣ
Καλησπέρα, Εχω σε μια γλάστρα φράουλες απο περυσι και σε καποια σημεία εχουν βγάλει κατι σαν αφρο - σε ενώσεις φυλλων με το κοτσανι - μήπως ξερει κανεις τι ειναι?
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by dangel.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5949 από kerkyreos
Απαντήθηκε από kerkyreos στο θέμα ΦΡΑΟΥΛΕΣ
πρεπι να εχεις σαλιγγαρια η γυμνωσαλιγγαρους καπου κοντα,και το βραδι κανουν την επισκεψη τους στις φραουλες, ρηξε μια ματια κατω απο γλαστρες η σε σημια που μπωρει να κριβωντε την ημερα ενα προλιπτικο ψεκασμα με το καταλιλο φαρμακο πιστευω να εχει αποτελεσματα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dangel

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5950 από dangel
Απαντήθηκε από dangel στο θέμα ΦΡΑΟΥΛΕΣ
Ευχαριστώ πολύ κερκυραίε, αλλα απο οτι μπορώ να καταλάβω δεν ειναι σαλιγκάρια ή γυμνοσάλιαγκες γιατι δεν βλέπω πουθενά αλλου ίχνη εκτος απο τον μαιντανό που εχει τον ιδιο αφρο. Προληπτικά τι μπορώ να ρίξω εκτος απο χημικα?
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by dangel.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5951 από kerkyreos
Απαντήθηκε από kerkyreos στο θέμα ΦΡΑΟΥΛΕΣ
εγω εχω προμιθευτη ( απο Αγλια φυσικα διοτι δεν εχω κοιταξη να δω αν υπαρχει κατι παρομοιο εδω) ενα σκεβασμα, ειναι σαν μικρες πελετς χρωματος μπλε, ειναι αποκλιστικα για σαλιγγαρια, αν δεν βρης κατι τετοιο ριξε λιγο σταχτη στο δαπεδο γυρο απο το σημειο που εχεις την φραουλα, και αν δεν εχεις σταχτη τοτε , αργα το απογευμα ( να μην ειναι για βροχι ο καιρος) γεμισε ενα ποτιρι η κατι παρομοιο μεχρι την μεση με μπυρα( δεν χριαζετε να ειναι επονιμη παρε καποια φτινη) και το πρωι θα δεις αν εχεις η οχι σαλιγγαρια, διοτι αγαπανε την μπυρα,ετσι θα μπουν μεσα στο δοχειο και φυσικα δεν θα ξαναβγουν απο εκει, καλη επιτηχεια
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dangel

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5961 από fireseaker
Απαντήθηκε από fireseaker στο θέμα ΦΡΑΟΥΛΕΣ
.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by fireseaker.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5965 από ntinakos
Απαντήθηκε από ntinakos στο θέμα ΦΡΑΟΥΛΕΣ
και εγω το ιδιο σαν σαλιο βλεπω..ψαχνω γυρω γυρω και δεν βρισκω τιποτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5987 από γιωτα
Απαντήθηκε από γιωτα στο θέμα ΦΡΑΟΥΛΕΣ
κάτι τέτοιο είχαν άλλα φυτά μου. νομίζω έφυγε μόνο του. ένα καλό πλύσιμο με λίγη πίεση στο λάστιχο τις ώρες που έχει πέσει ο ήλιος, θα το δοκίμαζα εγώ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #5992 από maria281o
Απαντήθηκε από maria281o στο θέμα ΦΡΑΟΥΛΕΣ
Από ένα έντομο είναι. Δεν ξέρω ποιό αλλά μία φίλη μου είχε το ίδιο πρόβλημα και το θυμάμαι.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6046 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα ΦΡΑΟΥΛΕΣ
Εχω βάλει και εγώ καμιά δεκαριά φυτά στιςς αρχές του Απρίλη τα οποία εχουν μεγαλώσει και δείχνουν υγιέστατα με καινούρια φύλλα αλλά το ανησυχητικό είναι ότι δεν εχουν δείξει δείγματα ανθους ή καρπού.Να υποθέσω οτι φέτος δεν πρόκειται να πάρω έστω μια φράουλα και να περιμένω απο τον επόμενο χρόνο (αν δεν παγώσουν;).
Να σημειώσω οτι είναι στο έδαφος σε υπερυψωμένο παρτέρι.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #6047 από zvranik
Απαντήθηκε από zvranik στο θέμα ΦΡΑΟΥΛΕΣ
παιδια καλημέρα,

εχω θέμα..... προβλημα και θελω τη βοήθεια σας. :(

εχω φυτέψει σε ένα χωρο 2χ2 τις φράουλες μου. το εχω περιφράξει με προστατευτικό για ανεμο (δεν ειχα κατι άλλο) και εχω τοποθετήσει στη βάση πέτρες και βοτσαλα γυρω γύρω για να μη μπαίνει ο σκύλος .

μετά απο 3-4 απόπειρες του και αφου καταφερε 1 φορά να μου ξεπατώσει 2 ρίζες και να τις καταστρέψει :angry: νομιζω οτι τον απετρεψα με τον ψεκασμό ολόγυρα ξιδιου. εκανε κατι γκριμάτσες αφασία. :laugh:

το πρωί ομως σημερα που σηκώθηκα μια καινουργια εκπληξη με περιμενε. :S η γατα ειχε πηδήξει μεσα (πανω απο το προστατευτικό) και μου έσκαψε αναμεσα αλλα και μεσα στις σειρές με αποτέλεσμα να μου ψιλοχαλάσει μία ρίζα.

σημειώνω οτι χθές είχα ποτίσει γιατι το χωμα ηταν ξερό και τα φυτά εχουν καρπούς που αρχιζουν να κοκκινίζουν.

Λέω να βάλω γύρω απο τις ρίζες χαλικάκι και εκει που παταμε να βάλω πέτρες΄ή πλάκες για να την αποτρέψω. :huh:

Εσείς τι λέτε?
Καμία αλλη ιδέα? :huh:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.147 δευτερόλεπτα