× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

ΦΡΑΟΥΛΕΣ

Περισσότερα
12 Χρόνια 11 Μήνες πριν #247 από γιωτα
Απαντήθηκε από γιωτα στο θέμα ΦΡΑΟΥΛΕΣ



τις έκανα εναέριες όπως συμβουλέψατε. Έχουν πολύ ήλιο εκεί και φροντίζω να είναι ποτισμένες καλά. Ελπίζω η μεταφύτευση να μην τις ενόχλησε.Είχαν αρκετά βαθιές ρίζες. Πάντα όταν μεταφυτεύω, λυπάμαι τις ρίζες που σπάνε , όσο προσεκτικά κι αν το κάνω. Τις μετακίνησα από το πίσω μπαλκόνι που ο ήλιος ήταν απογευματινός, παρόλο που δε δείχνουν να ενοχλήθηκαν.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 11 Μήνες πριν #320 από Χωριάτισσα
Απαντήθηκε από Χωριάτισσα στο θέμα ΦΡΑΟΥΛΕΣ
φτου φτου!ωραία πραγματάκια..μπράβο Γιώτα....υποσχέθηκα και εγώ φωτό και πήγε ο αντρούλης μου και παράτησε κάπου την φωτογραφική μηχανή(και την κάμερα:sick: )και έτσι μείναμε χωρίς....:( μόλις αντικατασταθεί θα ανεβάσω ό,τι προλάβω....πάντως την φραουλίτσα την κόκκινη την έφαγα(όχι θα την άφηνα!:P )

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 11 Μήνες πριν #388 από Levanda
Απαντήθηκε από Levanda στο θέμα ΦΡΑΟΥΛΕΣ
Γεια σας κι εδώ, κι εγώ τις φραουλιές μου τις έχω όπως ακριβώς η Γιώτα. Και όλα πηγαίνουν μια χαρά. Λόγω της εκ των πραγμάτων στενότητας της ζαρντινιέρας, τα φυτά όσο αναπτύσσονται κρεμάνε έξω από αυτήν και γλιτώνουμε έτσι τον κίνδυνο να έρχονται τα φύλλα και οι καρποί σε επαφή με το χώμα, όπου σαπίζουν με τον καιρό. Με ακετό ήλιο, νεράκι και λίγο οργανικό λίπασμα, τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά. Σε πρώτης χρονιά φυτά, μέχρι τώρα έχουν επάνω τους γύρω στους 15 καρπούς και αρκετά λουλούδια αλλά και μπουμπούκια. Τις έβαλα σχετικά αργά, τέλη Μάρτη, αρχές Απρίλη, και ελπίζω μόνο να μην πιάσουν απότομα οι μεγάλες ζέστες, γιατί είμαι και στο Νότο, και σίγουρα τότε θα υποφέρουν. Φραουλίτσες αγαπημένες! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 11 Μήνες πριν #429 από fanish1
Απαντήθηκε από fanish1 στο θέμα ΦΡΑΟΥΛΕΣ
Δείτε και μερικές απο τίς δικές μου φράουλες.
Εχω βάλει 10 φυτά και η συγκομιδή πρός το παρόν είναι κάθε 2 μέρες περίπου 5 φράουλες. Θα βάλω όμως περισσότερες γιατί με 4 παιδιά σίγουρα δεν φτάνουν!!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 10 Μήνες πριν #510 από ArisManiak
Απαντήθηκε από ArisManiak στο θέμα ΦΡΑΟΥΛΕΣ
Μια ρίζα πόσες φράουλες συνήθως παράγει;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 10 Μήνες πριν #521 από takis1976
Απαντήθηκε από takis1976 στο θέμα ΦΡΑΟΥΛΕΣ
την περασμενη χρονια ειχα φυτεψει δεκα ριζες δεν μπορω να πω φραουλες ειχα αλλα ηταν ολες μικρες,φετος φυτεψα 15 εχω ομως ανακατεψει το χωμα με κομποστ ετσι ωστε να μπορει η ριζα να αναπτυχθει πιο πολυ και να κανει μεγαλυτερες φραουλες.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 10 Μήνες πριν #541 από fanish1
Απαντήθηκε από fanish1 στο θέμα ΦΡΑΟΥΛΕΣ
Παιδιά οι φράουλες μου είναι στα τελειώματα τους μάλλον.
Όσες φράουλες έχουν μείνει ωριμάζουν μικρές.
Πείτε μου κάτι. Τις αφήνω και βγάζουν και του χρόνου?? Η φυτεύω άλλες??
Το χειμώνα χρειάζονται κάποιου είδους προστασία από βροχές και κρύο??

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 10 Μήνες πριν #670 από kipaki
Απαντήθηκε από kipaki στο θέμα ΦΡΑΟΥΛΕΣ
Καλημερα.Αγορασα ενα φυτο απο την εκθεση στην Κηφισια,εχει πολλα κομπακια για φυτεμα,πρεπει να τα κοψω για να τα φυτεψω η να βαλω γλαστρα διπλα να τα φυτεψω χωρις να τα κοψω,και 2-3εβδομαδες μετα να τα κοψω απο το μητρικο φυτο?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 10 Μήνες πριν #676 από fanish1
Απαντήθηκε από fanish1 στο θέμα ΦΡΑΟΥΛΕΣ
Ετσι ακριβώς gt.
Δεν τα κόβεις απλά βάζεις ένα γλαστράκι κσι χώνεις την παραφυάδα και αφού δείς ότι ριζώσει και αρχίζει και βγάζει φυλαράκια τότε και αποκόβεις απο την "μαμά"!!

gt έγραψε: Καλημερα.Αγορασα ενα φυτο απο την εκθεση στην Κηφισια,εχει πολλα κομπακια για φυτεμα,πρεπει να τα κοψω για να τα φυτεψω η να βαλω γλαστρα διπλα να τα φυτεψω χωρις να τα κοψω,και 2-3εβδομαδες μετα να τα κοψω απο το μητρικο φυτο?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 10 Μήνες πριν #679 από kipaki
Απαντήθηκε από kipaki στο θέμα ΦΡΑΟΥΛΕΣ
Καλημερα.Ετσι πιστευα και εγω μια επιβεβαιωση ηθελα για να μην τις χαλασω και χαλαστω και εγω μετα σε ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.303 δευτερόλεπτα