× Συζητήσεις για Λαχανικά στο Μπαλκόνι ή την Ταράτσα.

Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #23191 από sefis
Απαντήθηκε από sefis στο θέμα Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.
Καλή χρονιά σε ολους
Εχω 2 Μορουνγκα σκορπιο και εχουν μαραθεί ???
Τι να κάνω

Και παρεπιπτωντος εχω παρει 5 σπορους Καρολίνες και με την μέθοδο του ηλεκτρικου θερμοσπορείουμου πεταχτηκαν ηδη οι 3 !!!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #23192 από sefis
Απαντήθηκε από sefis στο θέμα Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.

tasos66100 έγραψε: Φίλε giorgosxristou,
Πολύ ωραία τα φυτά σου, αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Τα έντομα της φωτογραφίας δείχνουν οτι πρόκειται για την ψείρα "αλευρώδη", την οποία είναι πρακτικά αδύνατον να καταπολεμήσεις αφού αντέχει σε όλα τα εντομοκτόνα. Εμένα μου κατέστρεψε τα πάντα μέχρι που ένας φίλος γεωπόνος μου έδωσε τις κολλητικές πλάκες που βλέπεις. Σώθηκαν όλα τα υπόλοιπα που είχαν απομείνει. Είναι απολύτως βιολογική καταπολέμηση, τα έντομα πάνε και κολλάνε επάνω, βοηθάς λίγο την κατάσταση κουνώντας τα φυτά με το χέρι ώστε να πετάξουν τα έντομα και σε δυό - τρείς μέρες θα δείς τις κίτρινες πλάκες γεμάτες ψόφιες ψείρες και το φυτό σου απαλλαγμένο οριστικά απ' αυτές. Τίς κρεμάς με προσοχή λίγα εκατοστά πάνω από την κορυφή του φυτού. Βάλε σε όλα τα φυτά, ήδη έχουν πάει παντού απλώς δεν τις βλέπεις ακόμα. Είναι η χειρώτερη ψείρα του κόσμου, έχει εξαφανίσει ολόκληρα φυτώρια επαγγελματιών. Πήγαινε αμέσως σε οποιονδήποτε γεωπόνο και ζήτησέ τις κίτρινες κολλητικές πλάκες, είναι σε συσκευασία 10 τεμαχίων. Μήν καθυστερείς καθόλου.
Τάσος.




Καλή χρονιά σε ολους
Εχω 2 Μορουνγκα σκορπιο και εχουν μαραθεί ???
Τι να κάνω

Και παρεπιπτωντος εχω παρει 5 σπορους Καρολίνες και με την μέθοδο του ηλεκτρικου θερμοσπορείουμου πεταχτηκαν ηδη οι 3 !!!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 10 Μήνες πριν #23235 από sefis
Απαντήθηκε από sefis στο θέμα Καυτερές πιπεριές σε βεράντα.
Εχω σπειρει εδω και 4 μήνες με θερμοσπορείο Καρολίνες ριπερ
Εφυγα απο Ελλάδα 1η Απρίλη με σχετικά καλό καιρό τις αφησα εξω σε μεγάλες γλάστρες
Δεν μεγαλωσαν σε ικανοποιητικο βαθμο ειναι ακόμα με 4-5φυλλάρακια ....στο μεταξυ κωλοκαιρος ...τι να πώ ρε π......στη μου
Ας ελπίσουμε απο σημερα και στο εξής να πάρουν τα πάνω τους,άν και λένε για καυσωνες ,κρίμα γιατι τις αγαπώ και εχω χαλάσει λεφτα ,αλλά ο κωλοκαιρος δεν μας αφηνει !!
Δεν μπορω να τις φέρω Κύπρο για τον λόγο είναι μακρια και ακριβά τα μεταφορικά

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.113 δευτερόλεπτα