× Συζητήσεις για κάκτους.

Απ: ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ALOE VERA-ΠΟΥ & ΣΕ ΤΙ ΜΟΡΦΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΩ

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #22876 από ors_86

Gekon έγραψε: Θα μου προκύψει "σεντόνι", αλλά θα τα γράψω. Από αύριο.


Περιμένουμε με ανυπομονησία. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #22878 από Gekon
Μερικές σκέψεις, όπως μου έρχονται στο μυαλό.

Όπως ίσως θα έχετε καταλάβει, έχω απογοητευτεί από τη κατάσταση που επικρατεί γύρω από την καλλιέργεια της αλόης. Αυτό οφείλεται σε πολλούς λόγους.

Στην καλλιέργεια της αλόης, μπήκαν από την αρχή και ασχολήθηκαν οι "λάθος άνθρωποι", όπως λέω εγώ. Όλοι όσοι έκαναν το σφάλμα και έμπλεξαν μαζί τους, κλαίνε τα λεφτά τους. Ευτυχώς δεν ήμουν ένα από τα θύματα και άνοιξα τα μάτια σε αρκετούς που ήταν έτοιμοι να "επενδύσουν". Υπήρχαν τύποι οι οποίοι διαφήμιζαν την ύπαρξη έτοιμων "εργοστασίων" και στους οποίους πρότεινα συνεργασία δίνοντας τους έτοιμη παραγωγή (τόνους ολόκληρους…) από βιολογικά φύλλα εξαιρετικής ποιότητας και αυτοί μου ζητούσαν ΛΕΦΤΑ για να συνεργαστούμε. Φυσικά δεν είχαν εργοστάσιο, δεν είχαν τίποτα παρά μια σελίδα στο facebook με εικόνες από το internet. Συνεργάζονταν με φυτώρια για να πουλάνε τα φυτά πανάκριβα σε ανθρώπους που σκόπευαν να φυτέψουν σε ακατάλληλες περιοχές και συνθήκες.

Ένας από αυτούς παραδέχτηκε σε κατ' ιδίαν συνάντηση ότι δεν είχε έτοιμη μονάδα επεξεργασίας και ότι μάζευε κεφάλαιο (προφανώς από τα μελλοντικά θύματα) για την δημιουργία του. Όταν μπήκα στο μητρώο των εταιριών για να δω το "ποιόν" της επιχείρησής του, διαπίστωσα ότι είχε κεφάλαιο 2.500 ευρώ……. Ούτε περίπτερο δηλαδή. Και βέβαια ούτε λόγος για ισολογισμούς, απολογισμούς κλπ. Την περίοδο εκείνη, η συγκεκριμένη εταιρία είχε - κατά δήλωση του εκπροσώπου της - πουλήσει φυτά σε 60 καλλιεργητές. Μεγάλη προσοχή λοιπόν.

Σε ότι αφορά στην κάθετη επεξεργασία των φύλλων, από την εξαγωγή του τζέλ μέχρι τη παραγωγή μεταποιημένου προϊόντος, δεν υπάρχει σήμερα καμία μονάδα στην Ελλάδα (εκτός από μία, η οποία είναι σα να μην υπάρχει….) . Υπάρχουν οινοποιεία που με τη προσθήκη μερικών μηχανημάτων στήνουν μια υποτυπώδη γραμμή παραγωγής. Όσοι παράγουν τελικά προϊόντα με βάση τη τζέλ της αλόης, είτε το φέρνουν από μακριά (π.χ. με καράβι από νησιά) είτε από πολύ μακριά (π.χ. με κοντέϊνερ αλόη σε σκόνη), είτε όσοι είναι στα νησιά στέλνουν τα φύλλα για επεξεργασία και επαναφορά για τυποποίηση. Σε όλες τις περιπτώσεις η ποιότητα υποβαθμίζεται και το τελικό προϊόν απέχει πολύ από το ιδεατό. Υπάρχουν όμως γραμμές παραγωγής που εφοδιάζονται από τη γύρω - από αυτές - περιοχή. Αυτές είναι βιώσιμες και σε αυτές πρέπει να στραφεί κάποιος που επιθυμεί να ασχοληθεί με την καλλιέργεια. Εννοείται ότι μιλάμε για πραγματικές εγκαταστάσεις και όχι για τις περιπτώσεις που περιέγραψα παραπάνω.

Η τιμή για τα επίπεδα μαζικής παραγωγής, είναι χαμηλή και συμφέρει ΜΟΝΟ εάν δεν υπάρχουν παράπλευρα κόστη σε σχέση με την καλλιέργεια, δηλαδή μεταφορικά, εργατικά, κλπ. Με λίγα λόγια, ξεχάστε την "απασχόληση του σαββατοκύριακου". Δεν είναι τέτοια καλλιέργεια η αλόη. Χρειάζεται καθημερινή παρουσία, καθημερινή βόλτα στα φυτά, προσωπική ενασχόληση και εξοπλισμό. Επίσης, δεν νοείται μαζική παραγωγή σε έκταση κάτω των 10 στρεμμάτων. Με 10 στρέμματα μπορεί κανείς να έχει ικανοποιητικό εισόδημα, με βάση τις ισχύουσες τιμές, υπό την προϋπόθεση ότι έχει διασφαλίσει τη διάθεση της παραγωγής του. Το πρόβλημα είναι ότι στις περιοχές της χώρας μας που μπορεί να καλλιεργηθεί η αλόη, είναι δύσκολο να έχει κανείς μια τέτοια έκταση.

Φέτος διέκοψα το συμβόλαιο με την εταιρία πιστοποίησης, στην οποία κατέβαλλα 250 ευρώ το χρόνο για τη βιολογική πιστοποίηση 10 στρεμμάτων. Ζήτησα τη διενέργεια δειγματοληπτικού ελέγχου στη καλλιέργειά μου και μου απάντησαν, πολύ φυσικά, ότι δεν διενεργούν ΠΟΤΕ ελέγχους στις καλλιέργειες αλόης, διότι δεν τους συμφέρει οικονομικά και επειδή είναι πολύ λίγα τα καλλιεργούμενα στρέμματα πανελλαδικά. "Τότε γιατί σας πληρώνω?" τους απάντησα. "Μα για να έχετε το δικαίωμα να πουλάτε τα φύλλα σας ως βιολογικά!!!" ήταν η απάντηση. Τα δικά μου φύλλα όμως ΕΙΝΑΙ βιολογικά, είτε μου το πιστοποιήσει η *** είτε όχι. Δίνω το δικαίωμα στον κάθε επίδοξο αγοραστή, να πάρει δείγματα από τη παραγωγή μου και να τα εξετάσει. Αν δεν είναι βιολογικά, του τα κάνω δώρο. Σκεφτείτε όμως…. Στα χρόνια που ασχολούμαι έχω δει φύλλα αλόης - τέρατα, βιολογικά πιστοποιημένα. Από χωράφια που δεν ελέγχθηκαν ποτέ, από κανένα φορέα. Τίποτα άλλο επ' αυτού….

Φέτος επίσης μάθαμε ότι δεν είναι δυνατή η ασφάλιση της παραγωγής μας από τον ΕΛΓΑ, πάλι εξαιτίας του μικρού όγκου παραγωγής ή είναι δυνατή αλλά ασύμφορη οικονομικά λόγω του πολύ υψηλού ασφάλιστρου. Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι ο παραγωγός αλόης πρέπει να βρει τρόπους να προφυλάξει τα φύλλα του το χειμώνα. Προσωπικά δεν είχα προβλήματα με το κρύο κάθε χρόνο, παρά μικρές απώλειες. Ο τελευταίος χειμώνας (που ήταν ο χειρότερος των τελευταίων 100 χρόνων στη περιοχή μας) ήταν καταστρεπτικός. Κατάλαβα ότι δεν είναι δυνατή η περαιτέρω ενασχόληση χωρίς την ασφάλιση.

Και μέσα σε όλα αυτά, ήρθε και η εφορία, που αντιμετωπίζει τους μη επαγγελματίες αγρότες, ως Κροίσους που κάνουν το χόμπι τους, φορολογώντας με με διπλάσιο ποσοστό από τον επαγγελματία αγρότη (σα να μη πληρώνω ήδη φόρο από την άλλη μου ιδιότητα) και επιβάλλοντάς μου προκαταβολή φόρου 100% για το επόμενο έτος.

Πλέον συνεχίζω την καλλιέργεια με κρύα καρδιά. Είχα φτάσει τα 10.000 φυτά περίπου. Έχω αποφασίσει να ξεριζώσω τα φυτά μου του χρόνου και να αφήσω λίγα (καμιά 500αριά) για ίδια χρήση, συγγενείς, φίλους και πώληση μικρής κλίμακας σε μερικές μικρές βιοτεχνίες καλλυντικών. Θα μπορούσα να συνεχίσω, μόνο υπό προϋποθέσεις τις οποίες θα μπορούσα να διαπιστώσω εγώ ο ίδιος και έχοντας ως αφετηρία τη προσωπική μου εμπειρία.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #22879 από Geo12
Κατατοπιστικότατος φίλε Gekon.
Πραγματικά λυπάμαι για τον κόπο σου που τελικά δεν απέδωσε και σε αναγκάζει να ξεριζώσεις δουλειά ετών .
Δε μπορέσαμε ποτέ να οργανωθουμε και να κάνουμε κάτι για το κοινό μας συμφέρον, με αποτέλεσμα να πέσει πάνω μας το καθε λαμογιο που ηθελε να κονομησει και το κράτος να προσπαθει να ξεζουμισει το "μηδενικό" εισόδημα.
Και εγώ ανήκω σε αυτούς που φοβήθηκαν να κάνουν το τελευταίο βήμα και να καλλιεργήσουν μια έκταση 10 στρεμμάτων. Δοκιμαστικές, πιστοποιησεις πηγαιναν καλά αλλα παντα κολλαγαμε στη διάθεση και ψάχναμε τον εργοστασιαρχη με το καλύτερο deal. Στεναχωριέμαι για τον άπειρο χρόνο που αφιέρωσα με αποτελεσμα.......

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #22880 από sixoremenos
Αγαπητέ Gekon

στα περισσότερα από αυτά που γράφεις, συμφωνώ απόλυτα. Ως καλλιεργητής αλόης από το 2015, οι προβληματισμοί μου είναι πάνω-κάτω οι ίδιοι. Αυτοί οι προβληματισμοί είναι που με εμποδίζουν να επεκτείνω την καλλιέργειά μου πέρα από τα 1000 φυτά σε ένα στρέμμα που διατηρώ.

Ξεκινώντας από το τέλος της ανάρτησής σου, ότι και να γίνει, κάποια φυτά σίγουρα θα τα κρατήσω κι εγώ, αφού η αλόη είναι όντως ένα φυτό με πολλές ευεργετικές επιδράσεις στον οργανισμό. Μόνο και μόνο λοιπόν για ιδία χρήση και για 5 φίλους, θα φροντίσω να έχω πάντα κάποια φυτά.

Η φορολόγηση είναι πλέον ο μεγαλύτερος ανασταλτικός παράγοντας οποιασδήποτε σκέψης για ενασχόληση με τη γη, όταν δεν είσαι κατ' επάγγελμα αγρότης. Φέτος αναγκάστηκα να κάνω διακοπή εργασιών ως αγρότης ειδικού καθεστώτος, αφού αντί για 45€, θα πλήρωνα πάνω από 1000€, με μηδενικό εισόδημα από αγροτικές δραστηριότητες.

Ο φετινός χειμώνας ήταν ιδιαίτερα σκληρός με την καλλιέργειά μου, αφού καταστράφηκε το 100% της παραγωγής μου και περίπου το 15% των φυτών μου. Και όλα αυτά σε περιοχή που είχε να κάνει τέτοιο παγετό 30 χρόνια. Η αδυναμία ασφάλισης της αλόης στον ΕΛΓΑ είναι ένας δεύτερος αποτρεπτικός παράγοντας της καλλιέργειάς της, έστω και μικρότερος.

Η εταιρεία πιστοποίησης με την οποία έχω συμβόλαιο, μου έκανε μία μηδαμινή έκπτωση φέτος, λόγω αυτής της ζημιάς και μετά από πολλά παρακάλια. Χρειάζεται όμως μια κάποια απόδειξη ότι η καλλιέργειά μας είναι βιολογική, για να πουλήσουμε έστω κι ένα φύλλο. Γενικά, το θέμα των ελέγχων από τις εταιρείες πιστοποίησης μπάζει από παντού.

Όσον αφορά για το εάν η καλλιέργεια της αλόης είναι για το ΣαββατοΚύριακο. Όσο πιο πολύ ασχολείσαι με τα φυτά σου, όπως και με όλες τις καλλιέργειες, τόσο πιο πολύ σε ανταμείβουν. Σίγουρα, αν είχα φυτέψει ελιές αντί για αλόη, θα είχα αφιερώσει πολύ λιγότερες εργατοώρες. Πάντως, δεν πιστεύω ότι χρειάζεται και καθημερινή ενασχόληση, όταν έχεις λίγα στρέμματα. Λέγοντας λίγα, εννοώ μέχρι 4. Βέβαια, τα 4 στρέμματα δεν μπορούν παρά να σου εξασφαλίσουν ένα συμπληρωματικό εισόδημα. Όταν ξεκίνησα την καλλιέργεια της αλόης, στόχευα σε ένα καθαρό κέρδος 1000€/στρέμμα. Νομίζω ότι είναι ένας εφικτός στόχος, άσχετα αν απέχω ακόμα πολύ από να τον πετύχω.

Κι ερχόμαστε στην πονεμένη ιστορία της διάθεσης. Συμφωνώ με όλες τις διαπιστώσεις σου. Απλά, θέλω να μιλήσω με ονόματα για να γίνω πιο συγκεκριμένος.
Φυτά αγόρασα από τον κ. Χρονάκη, ο οποίος είναι σωστός επαγγελματίας και σε καμμία περίπτωση δε θέλησε απλά να πάρει τα λεφτά μου. Με ρώτησε ξανά και ξανά εάν η περιοχή που σκοπεύω να φυτέψω έχει προβλήματα παγετού. Ήταν πολύ υποστηρικτικός πριν και μετά την πώληση. Κανένα παράπονο λοιπόν από τον κ. Ηλία, αλλά μόνο καλά λόγια.
Για θέματα διάθεσης, απευθύνθηκα από την πρώτη στιγμή στην εταιρεία Λίτινας, η οποία αναζητούσε και αναζητεί καλλιεργητές για συνεργασία. Ποτέ δεν μπόρεσα να έρθω σε επαφή με τον υπεύθυνο, όσα μηνύματα κι αν άφησα. Τελικά, σε μια τηλεφωνική επαφή που είχα το Σεπτέμβριο του 2015 με κάποια υπάλληλο, με εντελώς μπλαζέ και δημοσιουπαλληλίστικο ύφος, αφού μου διευκρίνισε ότι δεν ήταν αυτή η υπεύθυνη, με ενημέρωσε ότι για τα επόμενα 2 χρόνια δεν υπήρχε ανάγκη από πλευράς εταιρείας για νέες συνεργασίες.
Ενδιαφέρον είναι το εξής γεγονός: σε μία συνάντηση περίπου 100 καλλιεργητών το Φεβρουάριο του 2016, κανείς δε συνεργαζόταν με τη συγκεκριμένη εταιρεία.

Τελειώνοντας τις σκέψεις μου, πιστεύω ότι η αλόη μπορεί να προχωρήσει, αρκεί να βρεθούν σωστοί επενδυτές, με όραμα και πίστη. Οι προοπτικές είναι καλές. Αν τώρα κάποιος έχει 3-4 στρέμματα χέρσας γης με δυνατότητα ποτίσματος, ας βάλει καλύτερα ελιές.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #22881 από Gekon
Το σχόλιο διαγράφηκε κατόπιν επιθυμίας του συγγραφέα του Gekon.
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ilias. Αιτία: Διαγραφή κατόπιν επιθυμίας του συγγραφέα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #22882 από ilias
Χαιρετώ τους καλλιεργητές Aloe Vera.
Παρακαλώ να είστε προσεκτικοί στις δημόσιες αναφορές σε ονόματα και επιχειρήσεις.
Να υπενθυμίσω ότι έχετε την ευθύνη για τα λεγόμενά σας.
Μπορεί εσείς με ειλικρίνια να καταθέτετε εμπειρίες, αλλά κάποιοι άλλοι μπορεί να βρουν πάτημα επάνω στα λεγόμενά σας.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #22883 από Gekon

ilias έγραψε: Χαιρετώ τους καλλιεργητές Aloe Vera.
Παρακαλώ να είστε προσεκτικοί στις δημόσιες αναφορές σε ονόματα και επιχειρήσεις.
Να υπενθυμίσω ότι έχετε την ευθύνη για τα λεγόμενά σας.
Μπορεί εσείς με ειλικρίνια να καταθέτετε εμπειρίες, αλλά κάποιοι άλλοι μπορεί να βρουν πάτημα επάνω στα λεγόμενά σας.


Η αναφορά σε ένα όνομα ή επιχείρηση που δραστηριοποιείται δημόσια στην αγορά, από μόνη της δεν υπονοεί τίποτα.
Ειδικότερα όταν δεν χαρακτηρίζεται από υβριστικές εκφράσεις που να αφορούν το όνομα ή την επιχείρηση.
Ούτε είναι δυνατό οι δημόσιες αναφορές να περιέχουν πάντα θετικές απόψεις.
Παρόλα αυτά, ζήτησα τη διαγραφή του προηγούμενου πόστ, γιατί δεν θέλω οι προσωπικές μου απόψεις να παρερμηνευθούν ή να διαστρεβλωθούν από κακόβουλα άτομα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #22886 από ilias
Gekon σου έστειλα pm.
Το post έχει διαγραφεί, όπως ζήτησες.

Να πω για ακόμη μία φορά ότι το βήμα είναι ελεύθερο, αλλά πρέπει όλοι μας να είμαστε προσεκτικοί όταν γίνονται επώνυμες αναφορές στο διαδίκτυο.

Το μόνο που θέλω είναι να μας/σας προστατεύσω.

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #22890 από amauro
Αγαπητοί καλλιεργητές της ΑΛΟΗΣ καλησπέρα σας
Διάβασα με πολύ προσοχή όλα όσα έγραψαν οι Gekon και ο sixoremenos και φυσικά θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας .
Θα μπορούσα και εγώ να σας παραθέσω τις δικές μου εμπειρίες για τις εταιρείες πιστοποίησης ,την διάθεση και την απογοήτευση που έλαβα στα 4 χρόνια που προσπαθώ να κρατηθώ ζωντανός αλλά θα σας κουράσω όπως και όλους όσους μας διαβάζουν .
Εχω να πώ – προτείνω τα εξείς
Ξέρουμε οτι υπάρχουν αυτή την στιγμή κάποιοι που θα προσπαθούν να μας κοροιδέψουν ,είναι γεγονός .
Ξέρουμε όμως οτι το φυτό θα πάει καλά με προσεκτικές κινήσεις και αυτό είναι γεγονός .
‘Οπως επίσης ξέρουμε οτι κάποιοι και όχι απο μόνοι τους ξεκίνησαν δειλά δειλά και κατάφεραν κάτι .
ΤΙ ; , ΔΕΝ ΕΠΈΤΡΕΨΑΝ ΝΑ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΜΕΣΆΖΟΝΤΕΣ , γιατί όπου υπήρξαν μεσάζοντες ο μόνος χαμένος ήταν και θα είναι ο παραγωγός, όποιος είναι απο γεωργική οικογένεια το ξέρει πολύ καλά . Και αυτό είναι γεγονός .
Είναι δεδομένο λοιπόν κύριοι οτι απο την στιγμή που αφιερώνουμε έστω και αυτόν τον λίγο χρόνο να γράφουμε εδώ σίγουρα δεν συνεπάγετε οτι δεν ενδιαφερόμαστε έστω και λίγο και άν κάνω λάθος παρακαλώ να με διαψεύσετε .Αφού λοιπόν μας ενδιαφέρει αυτή η εναλακτική καλλιέργεια ας δοκιμάσουμε αυτό που έκαναν στην Νάξο . Θα μου πείτε ‘ρέ φίλε για να κάνεις βιοτεχνία μεταποίησης χρειάζονται κεφάλαια που δεν υπάρχουν ‘ ΣΥΜΦΩΝΩ.
Ας ξεκινήσουμε από την ντόπια αγορά αλλά μαζί ενωμένοι και σιγά σιγά θα έρθουν και τα άλλα . Φέρνω παράδειγμα την Νάξο γιατί δεν γνωρίζω κάποιους άλλους και γιατί είναι κοντά μου και έχω μιλήσει μαζί τους .Αν τα κατάφερε ένας γιατί όχι και εμείς ;
Εχω μιλήσει όμως και με επώνυμο Σ.Μάρκετ εδώ στο νησί και έδειξε ενδιαφέρον , αυτό δεν είναι σίγουρα αρνητικό .
Αν υπάρχει ενδιαφέρον από πλευράς σας και νομίζετε οτι δεν λέω-γράφω μπούρδες εχω αφήσει το τηλέφωνο μου η γράψτε μου να σας στείλω Π.Μ.με λεπτομέρειες και ονόματα .
Σας ευχαριστώ
Ανδρέας

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #22891 από Gekon
Πάλι δεν θέλω να σας απογοητεύσω....

Θα πρέπει να γνωρίζετε ότι η αλόη δεν συμπεριλαμβάνεται ακόμα (κι ούτε πρόκειται στο άμεσο μέλλον) στα φαρμακευτικά - αρωματικά φυτά, σύμφωνα με το υπ. γεωργίας. Γι' αυτό το λόγο δεν επιτρέπεται η διακίνησή της ως βρώσιμο είδος στα σούπερμάρκετ, μανάβικα κλπ. Βέβαια, στην υπόλοιπη Ευρώπη ισχύει το ανίθετο, αλλά...... ποιός νοιάζεται !!!

Φοβερό έτσι ???? Δείτε και τη σχετική λίστα.
www.minagric.gr/images/stories/docs/agro..._aromatikonfiton.pdf

Εννοείται ότι αυτή η κατάσταση αποδυναμώνει τους καλλιεργητές, καθώς δεν τους δίνει καμία διέξοδο διαθεσης στη λιανική, παρά μόνο σε επιχειρήσεις μεταπόιησης.

Καταλάβατε ?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα