× Συζητήσεις για κάκτους.

Απ: ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ALOE VERA-ΠΟΥ & ΣΕ ΤΙ ΜΟΡΦΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΩ

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20431 από -Χάρης-
Γειά σας,
Έστησα μια φυτεία Αλόης 4000 φυτών, σε μισθωμένο χωράφι στη Σαλαμίνα. Το χωράφι ήταν σε κατάσταση αγρανάπαυσης για 20 χρόνια, παλιότερα ήταν αμπέλι ξερικό. Η φύτευση έγινε στις αρχές Μαΐου. Λόγω δυσκολιών με την εταιρία ύδρευσης του δήμου (αίτηση για παροχή νερού εδώ και 5 μήνες, ακόμα τίποτα), αλλά και λόγω δικής μου ασχετοσύνης, αρχικά έγινε η φύτευση και μετά από 1μιση μήνα περίπου, εγκατέστησα αυτόματο πότισμα με δεξαμενή νερού και βενζινοκίνητη αντλία. Μέχρι τότε πότιζα με το λάστιχο, με δανεικό νερό από τον καλό μου γείτονα. Ακόμα και σήμερα γεμίζω τη δεξαμενή μου ‘από τους δίπλα’.
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ :
-Το χωράφι είχε πολλή άγρια βλάστηση και έπρεπε να καθαριστεί με μπουλντόζα. Μετανιώνω που δεν ήμουν συνέχεια παρών κατά τη διάρκεια του καθαρισμού, γιατί παρά τη συνεννόηση με τον μπουλντοζιέρη ότι θα έβγαζε από τις ρίζες τα σκίνα και τις αγριελιές, ο ηλίθιος απλά τα έκοψε επιφανειακά, με αποτέλεσμα να ξαναφυτρώνουν τώρα.
-Σε μερικά σημεία το χώμα ήταν πολύ πατημένο και σκληρό, έτσι ώστε να μην μπορεί να μπει πολύ βαθειά το άροτρο στο όργωμα που ακολούθησε. Ξαναφώναξα λοιπόν την μπουλντόζα για να σκάψει με τη χούφτα αυτά τα σημεία, ενώ κανονικά (αν ήξερα) έπρεπε να το κάνω από την αρχή.
-Τα φυτά που φυτεύτηκαν και ποτίστηκαν την ίδια μέρα, υπέστησαν μεγαλύτερο σοκ σε σχέση με αυτά που ποτίστηκαν 1-2 μέρες μετά τη φύτευση.
-Τα φυτά μου είναι ενάμισι και ενός έτους, και παραφυάδες. Δεν παρατήρησα καλύτερη προσαρμογή των μικρότερων φυτών όπως λέγεται, αντίθετα τα μεγαλύτερα πρασίνισαν πρώτα και τώρα συνέρχονται και τα τελευταία μικρότερα.
-Παρέλαβα τα φυτά μου σε όχι και τόσο καλή κατάσταση, πατημένα και με σπασμένες ρίζες, μάλλον λόγω μεταφορικής. Περίπου 100 φυτά χωρίς καθόλου ρίζα, τα φύτεψα σε γλάστρες, τα έβαλα σε σκιερό μέρος στην αυλή του σπιτιού μου και τα πότιζα κάθε 4-5 μέρες (με λίγο νερό). Τα φυτά σώθηκαν, σήμερα είναι μια χαρά, τα μετακίνησα στον ήλιο, ξαναέπαθαν μικρό σοκ (λίγο καφετί στις άκρες), αλλά και αυτά συνέρχονται και θα φυτευτούν κανονικά στο χωράφι.
-Περί αποστάσεων φύτευσης έχουν ειπωθεί αρκετά, ο καθένας φυτεύει όπως τον βολεύει.

Για το θέμα των ζιζανίων έχω σκεφτεί δύο εκδοχές, αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Η μία είναι να κάνω εδαφοκάλυψη με ειδικό ύφασμα που υπάρχει στο εμπόριο (και κοστίζει). Η άλλη είναι να σπείρω τριφύλλι, που απ’ότι διαβάζω, δεν αφήνει άλλα ζιζάνια να φυτρώσουν. Αν ξέρει κανείς, παρακαλώ να το αναφέρει στο φόρουμ.

Ευχαριστώ

Χαιρετισμούς στους συνομιλητές που με επισκέφτηκαν στο χωράφι μου

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20436 από vagos1234
Γεια σας , εχει πουλήσει κανένας παραγωγός την παραγωγή του στον κ. Λιτινα. Ρωτάω γιατί ο κ . Λιτινας εχει ξεκινήσει την παραγωγή. Αν ναι μπορείτε να μας πείτε ποια ειναι η διαδικασία για να πουλήσουμε την παραγωγή.
Ευχαριστώ πολυ

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20438 από C02947
Και εαν είναι δυνατόν να μας πει σε τι τιμη τα έδωσε.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20455 από Nkara
Φίλε georgios64 θα ήθελα να είχα μια επικοινωνία μαζί σου και να δω το κτήμα σου.
Ενδιαφέρομαι να βάλω και εγώ 2 στρέμματα στο Κορωπί και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.
Λόγω εργασίας έρχομαι 2 φορές την εβδομάδα στα Μέγαρα Τηλ. επικ. 6946667311
(Αν υπάρχει και κάποιος άλλος που έχει κοντά στην Αθήνα ας επικοινωνήσει μαζί μου.)
Φιλικά
Νικος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #20463 από NIKOR
Χαρη χωρις να ειμαι ειδικος και ειδικα στην αλοη (εγω εχω καμια 40ρια σε γλαστρες) δεν θα σου προτεινα το τριφυλι γιατι θα πρεπει να το κοβεις με χορτοκοπτικο και εκτος της ταλαιπωριας την Ανοιξη που θα εχει ψηλωσει θα κοψεις και αρκετα απο τα φυτα σου (οπως επαθα εγω φετος. Δυστηχως το γεωπανο ειναι η καλυτερη λυση νομιζω οτι μπορεις να κανεις δουλεια και με αχυρο.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20506 από C02947
Καλημέρα στην παρέα. Όπως διαπιστώνετε όλοι είμαστε πολύ προβληματισμένοι στο τι θα κάνουμε με την παραγωγή μας. Μέχρι τώρα αυτό που διαπιστώνω είναι ότι σχεδόν όλοι προσπαθούν να προμηθεύσουν τους άλλους φυτά ενώ λίγα πράγματα γίνονται στην πράξη για την διάθεση του φύλου. Είδα πριν από λίγες ημέρες ενα φορτηγό μιας εταιρίας και συγκεκριμένα της modello group που διαφήμιζε ενα φρουτοποτό με Αloe. Χάρηκα ιδιαίτερα, σταμάτησα τον οδηγό και τον ρώτησα που μπορώ να το προμηθευτώ. Μου είπε στον Βασιλόπουλο, σε περίπτερα αλλά και σε μπαράκια...!
Ετρεξα στον Βασιλόπουλο , το βρήκα σε δυο γεύσεις- σύμφωνα με την εταιρία είναι και σε άλλες-.Το αγόρασα και το έβαλα στο ψυγείο μου γεμάτος χαρά , περιμένοντας να κρυώσει και να το δοκιμάσω... Οταν κρύωσε κάθισα αναπαυτικά στο μπαλκόνι και το δοκίμασα. Ηταν με γεύση φράουλα με κομματάκια aloe. Ξεχωριστή γεύση, περιεργάστηκα το μπουκάλι και την ετικέτα και διαπιστώνω ότι τι προϊόν που αγόρασα ηταν κατασκευασμένο στο Βιετναμ!. Παθαίνω ένα ταράκουλο γιατί πίστευα ότι ήταν Ελληνικό. Την επόμενη επικοινωνώ με την εταιρεία και μιλάω με τον υπεύθυνο ,τον κ Μπακνή-εαν δεν κάνω λάθος. Μου αναφέρει οτι έκανε πολλές προσπάθειες να τα παράγει εδώ στην Ελλάδα αλλά λόγο κόστους επενδύσεων και αδυναμίας συννενοησίας με τους ανθρώπους που μίλησε δεν βρήκε άκρη....! Μάλιστα πιστεύει ότι θα μπορούσε να καλύψει σχεδόν όλη την παραγωγή της Ελλάδος...!
Συμπέρασμα: δύσκολα τα πράγματα ακόμα για εμάς τους παραγωγούς. Περιμένουμε να δούμε τα αποτελέσματα με τα εργοστάσια...!
ΥΓ. Δέχομαι κάθε σχόλιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20537 από saxterie
Καλησπέρα,

Οι σωλήνες άρδευσης τι διαμετρου πρεπει να ειναι? Φ16 , Φ20 καποια άλλη διαμετρο?

Χρησιμοποιειτε σταλακτοφορους σωλήνες με ενσωματομενους σταλακτηφόρους ή με ανεξαρτητους?

Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20539 από armonia
ειτε φ16 ειτε φ20 δεν εχει διαφορα. απλα το φ 16 είναι πιο ευελικτο στη χρηση (τρυπημα-κοψιμο-σηκωμα-λυγισμα κτλ). η αρευση γινεται ακριβως πανω στη ριζα του φυτου και χρησιμοποιείς απλα ρυθμιζόμενα μπεκακια τυπου σταγονας(σταλακτες) τα οποια και ρυθμίζεις αναλογα την ηλικια και το μέγεθος του φυτου) δεν ξεχναμε να ελεγχουμε τουλάχιστον 2 φορες το μηνα τα μπεκακια γιατι βουλωνουν πολύ ευκολα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20541 από saxterie
Επομένως δεν χρησιμοποιούμε σταλακτοφόρους σωλήνες? Απλά σωλήνες και βάζουμε εμείς τους σταλάκτες σε όποιο σημείο θέλουμε? (όπως π.χ. στο αυτοματο ποτισμα στο μπαλκόνι μου)

Γιατι οχι με τους σταλακτοφόρους, όπου μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε παροχή 2λ/ώρα και 4λ/ωρα?

Δεν θα ποτιζόταν σωστά?

Αν έχεις 3000 και ίσως παραπάνω φυτά κάποια στιγμή δεν θα ειναι δύσκολο να ελεγχεις 3000> σταλακτες δυο φορές τον μήνα?

Απλά αναρωτιέμαι .

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #20542 από armonia
ετσι κι αλλιως αν εχεις 3000 φυτα ,θα εχεις απωλεια πιεσης στα τελευταια μετρα του κάθε σταλακτηφορου σωληνα.εκτος κι αν χρησιμοποιησεις εξτρα πιεστικη αντλια,πραγμα που ρυθμίζεται πιο ευκολα και πιο φθηνα με τους ρυθμιζόμενους σταλακτες. ολοι οι σταλακτες κάθε τυπου αργα η γρηγορα βουλωνουν.οι ρυθμιζόμενοι ξεβουλωνουν πολύ πιο ευκολα απλα ξεβιδωνοντας τελειως το πωμα τους.στους σταθερους βαζεις "ξυλακι" και η βρωμια παραμενει μεσα στο σωληνα. επισης δεν γνωριζω τις αποστασεις που βρίσκονται οι τρυπες στους σταλακτηφορους σωλήνες .πιστευω ότι για να μπορεις να κανεις τις εργασιες σου ανετα μεσα σε πολλα φυτα αλοης,πρεπει αυτά να απεχουν τουλάχιστον 70-80 εκ το ένα από το άλλο.οσο για τον συχνο ελεγχο,για εμενα είναι απαραιτητος και ακομη πιο συχνα αν γινεται. το κανεις ταυτόχρονα με τον περιπατο σου που ετσι κι αλλιως θα κανεις συχνα μεσα στη φυτεια και για αλλους λογους. αυτα αυτά προκυπτουν από την εμπειρια μου και με τους δυο τυπους σταλακτη.
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by armonia.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα